Mehmet Şimşek döneminde yapılan öğretmen atamaları gündeme geldi. Mehmet Şimşek ile birlikte aynı dönemde göreve başlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin geçtiğimiz günlerde öğretmen atamalarıyla ilgili konuştu. Bakanlık olarak en fazla sayıda öğretmen ataması istediklerini ancak bütçenin üstünde deprem felaketinden kaynaklanan 100 milyar dolar ekstra yük olduğunu ve bu kararın Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte alınacağını ifade etti. 

Bakan Tekin tarafından yapılan bu açıklamayla birlikte gözler Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e çevrildi. Şimşek konuyla ilgili henüz açıklama yapmazken eski verilere bakan öğretmen adayları umutlandı. 

Şengör’den sınıflara kamera açıklaması Şengör’den sınıflara kamera açıklaması

Rekor öğretmen atama Mehmet Şimşek döneminde

Bugüne kadar yapılan en yüksek atama sayısı 2015 yılında yapılan 67 bin öğretmen ataması olmuştu. 2015 KPSS ile tam 67 bin atama bekleyen öğretmen devlet kadrolarında işe başladı. 2015 yılında da Hazine ve Maliye Bakanı bugünkü gibi Mehmet Şimşek'ti. Cumhuriyetin 100. yılında rekor atama bekleyen öğretmenler bu veriyle bir kez daha umutlandı. 

2015 yılında MEB müsteşarlığı yapan Yusuf Tekin bugün Milli Eğitim Bakanı. O günkü Maliye ve Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek bugün aynı koltukta oturuyor. Net öğretmen açığı 68 bin olarak açıklandı. Geriye Cumhuriyetin 100.yılında rekor atama yapmak kalıyor.