Medya Sanat Merkezi (MSM), Senaryo okulu ikinci kez kapılarını açıyor

Medya Sanat Merkezi (MSM)’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle hayata geçirdiği Senaryo Okulu yeni dönem kayıtları başlıyor. Bu dönem ‘Hikâyen Seni Arıyor’ sloganıyla öğrencilerini arayan MSM, Senaryo Okulu ile yetenekli gençleri sektöre kazandırmayı amaçlıyor. Okulda eğitimler senarist Oktay Berber’in koordinatörlüğünde ücretsiz olarak gerçekleşecek. Öğrenciler 15 Kasım’a kadar ön kayıt yaptırılabilecek.

Medya Sanat Merkezi (MSM), Senaryo okulu ikinci kez kapılarını açıyor
06 Kasım 2018 - 11:25

İlk kez geçtiğimiz dönem kapılarını açan ve yoğun ilgi gören MSM Senaryo Okulu, ülkemiz sinema ve dizi sektörünün temel sorunu olan senaryo eksikliğini kapatma yolunda bu dönem ikinci bir adım atıyor. Sektöre profesyonel senaristler yetiştirmeyi amaçlayan okul, uygulama ağırlıklı bir eğitim anlayışı izliyor.

 

Ünlü Senaristlerden Atölye Çalışmaları

 

Senarist Oktay Berber’in koordinatörlüğünde gerçekleşecek dersler, yoğun bir programla altı hafta devam edecek. Ders içerikleri genel başlıklarıyla şu şekilde olacak: “Senaryo formatları, özellikleri, çeşitleri, aşamaları”, “Hikâye, senaryoya nasıl dönüşür?”, “Karakter oluşturma”, “Dramatik yapı oluşturma”, “Zaman ve mekân örgüsü kurabilme”.

 

Eğitim kapsamında, ünlü senaristler ve alanında uzman isimler, derslere katılarak genç senarist adaylarıyla atölye çalışmaları gerçekleştirecek ve tecrübelerini onlarla paylaşacak.

 

Senaryolar Film Olacak

 

Eğitimin sonunda öğrencilerin, senaryonun geleneksel dinamiklerini ihmal etmeden, zamanın dilinin farkında olarak özgün senaryolar üretmesi hedefleniyor. Eğitim sonunda, öğrencilerin ortaya çıkardığı senaryolar film haline getirilecek.

 

Ön Kayıtlar 15 Kasım’a Kadar Devam Edecek

 

Senaryo Okulu’nda eğitim almak isteyenler, 15 Kasım’a kadar medyasanat.org adresinden ön kayıt yaptırabilecek. Ön kayıt yaptıran adaylar arasında, 16 Kasım’da gerçekleştirilecek mülakat sonucunda, kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler belirlenmiş olacak. 17 Kasım’da başlayacak dersler, cumartesi ve pazar günleri Eyüp’teki Bahariye Mevlevihânesi’nde gerçekleşecek. Katılımcılar sertifikalarını 23 Aralık akşamı yapılacak törenle alacaklar.

 

 

“Kendi Kültürümüzden Beslenen Yerli ve Milli Senaryolara İhtiyacımız Var”

 

İBB Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran, günümüzde toplumsal ve kültürel kodlarımıza uygun yerli ve milli senaryo açığı bulunduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yetenekli ve bilinçli genç kalemlere fırsat vermek amacıyla yola çıktık. Bu altı haftalık yoğun eğitim döneminde, gençlerin de kendilerini, kendi öz kültürlerinde yeniden keşfedeceğine inanıyoruz. Onların zihinsel yolculuğunda, hikâyelerinde yanında olmak bizi ayrıca heyecanlandırıyor. En etkileyici senaryolar kendi kültüründen en güzel şekilde beslenebilmiş ve bunu evrensel dilde en açık şekilde ifade edebilmeyi başarmış isimlerden çıkmıştır. Bu noktada genç senarist adaylarımızın kalemlerinden dökülecek hikâyeleri merakla bekliyoruz.Gençlerimizin yazdıkları senaryoları filme dönüştürmek, kağıtlara döktükleri dünyalarını, hayallerini sinema perdesine taşıyacak olmak da bize ayrıca gurur veriyor ”

 

 

“Üretimi Önemsiyoruz”

 

MSM Başkanı İsmail Halis yeni eğitim dönemi ile ilgili yaptığı açıklamada, kalıcı faaliyetlere imza atmak istediklerini söyleyerek şunları kaydetti: "Bu toprağın ruhunu, iklimini teneffüs eden herkese ulaşmak istiyoruz. Üretimi önemsiyoruz. Bu üretimin temel önceliğinin, nitelikli ve derinlikli sanatçı kuşağının oluşumuna omuz vermek olduğunu söylemek isterim.”

 

Gençler Kendi Hikâyelerini Bulacak

 

MSM Senaryo Okulu koordinatörü senarist Oktay Berber de sinemanın en temel unsurlarından olan senaryonun önemi işaret ederek; “Ülkemizde yetenekli çok sayıda genç var. İhtiyaçları olan şey doğru yönlendirilmek. Biz de tam olarak bunun için varız. Biz gençlere sektörde çalışma arkadaşı olmak için kendi hikâyelerini bulmalarında rehberlik ediyoruz” dedi.

Bu haber 904 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort