CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç'un imzasını taşıyan 'Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi' TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
3 maddelik yasa teklifi, emeklilerin bayram ikramiyesinin 1100 TL'den net asgari ücret tutarına yükseltilmesi ile bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsalardan emekli olanlara da bayram ikramiyesi verilmesini öngörüyor.

'SOSYAL DEVLET İLKESİNİN AIK İHLALİ'

Teklifin gerekçesinde ise şu ifadelere yer verildi:

"Sosyal devlet anlayışının en önemli göstergelerinden birisi, yaşlıları koruma ve onlara insan onuruna yakışır bir hayat seviyesi sunma yükümlülüğüdür. Kur korumalı mevduat ve döviz garantili projeler gibi uygulamalarla, zenginlere büyük transferlerin yapıldığı bir dönemde;  artan enflasyon nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşayan emeklilerin bayram ikramiyesinin 1100 TL'de kalması, sosyal devlet ilkesinin açık ihlalidir. En düşük emekli aylığının 2 bin 500 TL'ye çıkarıldığı bir dönemde, 1100 TL'lik bayram ikramiyesi hiçbir yurttaşımızın yarasına merhem olmayacaktır."

ASGARİ ÜCRET NE KADAR

2022 yılı için geçerli asgari ücret brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlendi. Asgari ücretin işverene maliyeti ise 5 bin 879 TL oldu. 

GÖZLER KABİNEDE

Kabine toplantısı bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 16.00'da Külliye'de gerçekleşecek. Bir süredir tartışılan emeklinin bayram ikramiyesine zam konusunun da kabinede gündeme gelebileceği belirtiliyor.

BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK

Ramazan Bayramı ikramiyeleri bayramdan önce emeklilerin hesaplarına yatıyor. Böylelikle 2022 Ramazan Bayramı ikramiyesinin nisan ayının son haftasında ödenmesi bekleniyor.

 EMEKLİ İKRAMİYESİNİ KİMLER ALIYOR

Emekli ikramiyesini, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını, gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, terörden zarar görüp aylık bağlanan siviller ile bunlardan yaşamını kaybedenlerin hak sahipleri alabiliyor.  Vefat eden sigortalıdan aylık alan hak sahiplerine hisseleri oranında ödeme yapılıyor.
Bayramdan önce emeklilik kararı alınan sigortalılar da ikramiye hakkını kullanacak. Eğer emeklilik kararı Ramazan bayramından sonra alınırsa bu kez sadece Kurban bayramı ikramiyesi ödenecek.