Milli Eğitim Bakanlığı MEB’den yaz tatilinde Türkiye genelinde öğrencilere ücretsiz yeni uygulama. 81 ilde 2.-3.-4.-5.-8.-11.-12. sınıflara ücretsiz olarak verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Türkiye genelinde öğrenciler için önemli bir uygulama başlattı. Milyonlarca öğrenci bu ücretsiz uygulamadan yaz tatilinde yararlanabilecek. 14 Haziran Cuma günü öğrencilerin karneleri almasının ardından bakanlık hazırlıkları tamamlayacak ve yaz tatilinde öğrencilere yönelik uygulama başlayacak. İşte detayları:

Milli Eğitim Bakanlığı 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla Türkiye genelinde 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren tüm kademelerdeki öğrenciler için ücretsiz yaz okulu açacak.

Bakanlık tarafından spor, görsel sanatlar, müzik ve bilişim alanında açılacak yaz okullarında ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için de akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları verilecek.

Öğrencilere yaz okullarının yanında ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için de ayrı eğitimler verilecek. Bu sınıflardaki talebelere akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları verilecek.

KURSLAR ÜCRETSİZ OLACAK

MEB tarafından başlatılacak olan ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki kurslar, il ve ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenen merkezlerde açılacak. Açılacak urslara devam eden öğrenci ve kursiyerden kurs ücreti alınmayacak.

MEB’in mezunlara yönelik olarak açacağı kurslar ise halk eğitimi merkezlerinde verilecek.

Kurslar, 1 Temmuz 2024 tarihinde başlayacak 29 Ağustos 2024 tarihinde tamamlanacak. 2 Eylül 2024 itibarıyla eğitim-öğretim dönemi destekleme ve yetiştirme kursları açılacak.
 
Karnelerin verilmesinin ardından başlayacak yaz döneminde ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için de ayrıca akademik derslere yönelik destekleme yetiştirme kursları verilecek. Yaz döneminde bir dersten haftada 6 saat destekleme ve yetiştirme kursu açılabilecek.

Açılacak olan kurslarda bir dersten günlük 2 saatten fazla planlama yapılamayacak. Öğrencilerin yararlanacağı kursların süresi, 4 haftadan az, 8 haftadan fazla olamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığının yaz okulu kapsamında, 2. sınıftan itibaren tüm sınıf kademelerinde öğrenim gören öğrenciler, en fazla 2 alanda ders seçebilecek.

Bu kapsamda, yaz okullarında ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki kurslar, sınıflar düzeyinde oluşturulan gruplar şeklinde açılacak.

Yaz okulu kursları "spor", "görsel sanatlar", "müzik" ve "bilişim" olmak üzere 4 dalda seçilebilecek.

Açılacak olan yaz okulları kapsamında "spor" alanını seçecek öğrencilere, atletizm, basketbol, okçuluk, futbol, yüzme, voleybol, hentbol, masa tenisi, halk oyunları, satranç tercihleri sunulacak.

"Görsel sanatlar" alanında ise resim, ebru sanatı, sanat ve tasarım, hat sanatı ve fotoğrafçılık seçilebilecek.

"Müzik" alanında gitar, keman, piyano/org, bağlama/saz, ud/kanun, Türk halk müziği, Türk sanat müziği, melodika alternatifleri olacak.

YÖK Atlas tercih robotu TYT ve AYT 2024 İçin YÖK Atlas nedir, tercih robotu nasıl kullanılır? YÖK Atlas tercih robotu TYT ve AYT 2024 İçin YÖK Atlas nedir, tercih robotu nasıl kullanılır?

"Bilişim" seçecek olan öğrenciler için ise yazılım, robotik kodlama, ofis programları, arduino programlama, bilgisayarda döküman hazırlama ve bilgisayara giriş dersleri olacak.