Milli Eğitim Bakanlığınca MEB tarafından, Yürkiye genelinde tüm illerin ortaokul-lise kademelerinde 3.500 okulda yenilikçi sınıfların kurulmasına yönelik çalışma başlatıldı. Oluşturulacak yeni ınıflarda 3 boyutlu yazıcılar ile kodlama eğitimine destek amaçlı 10'ar adet robotik kodlama kitleri de yer alacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca yenilikçi sınıflarla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

Genel Müdürlüğümüz uhdesinde dijital teknoloji kullanımını destekleyen ve aktif öğrenmeyi teşvik eden yenilikçi öğrenme ortamlarının tasarlanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu doğrultuda tüm illerde disiplinler arası öğrenme uygulamalarını sağlayan ortaokul-lise kademesinden 500 okulda, esnek modüler mobilya ve dijital ekipmanlarla yenilikçi sınıflar kurulacak.

Ortaokul ve lise düzeyinde tasarımı yapılarak kurulacak olan bu öğrenme ortamları, yeni kurulmuş BT Laboratuvarı ile 56 metrekare ve üzeri mevcut boş sınıfı olan ve diğer branş öğretmenlerinin de faydalanması amacıyla kurulum için başvuruda bulunan 500 okulda yer alacak.

Yenilikçi sınıflar; iş birliği, yaratıcılık, dijital beceriler, eleştirel düşünme gibi becerileri destekleyecek öğrenme alanları sunacak. Bu amaçla iş birlikçi ve ortak çalışma alanları, hareketli ve ergonomik mobilyalar ile dijital teknolojilerin yanı sıra mobil cihazlar da kullanılabilecek.

Yenilikçi sınıf kurulumu talep eden okullar, taleplerini il millî eğitim müdürlüklerinde görev yapan BT il koordinatörleri ve FATİH eğitmenlerine iletecek. Başvuruların incelenmesinin ardından 81 ilde yenilikçi sınıfların kurulumu çalışmaları başlayacak.

Öğretmenlere yeni sınav görevi ücret 1.217,-1.057-1012 TL olacak Öğretmenlere yeni sınav görevi ücret 1.217,-1.057-1012 TL olacak