MEB'den Sahte Diplomaya Yeni Önlem

Milli Eğitim Bakanlığı sahte diploma sarsıntısının ardından diplomaların sahte olup olmadığını kontrol etmek ve sahte diplomanın önüne geçmek amacı ile yeni bir yöntem geliştirdi. Kullanıcılar internet üzerinden diplomalarını

11 Mart 2016 - 23:12

Milli Eğitim Bakanlığı sahte diploma sarsıntısının ardından diplomaların sahte olup olmadığını kontrol etmek ve sahte diplomanın önüne geçmek amacı ile yeni bir yöntem geliştirdi. Kullanıcılar internet üzerinden diplomalarının sahte olup olmadığını kontrol edebilecekler.

Kullanıcılar, "diploma.meb.gov.tr" ve "mezun.meb.gov.tr" adresleri üzerinden sisteme girerek diplomaların doğruluğunu kontrol edebilecek.
Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, illegal yapılar ve kişilerce başvurulan diploma sahteciliğinin önüne geçmek amacıyla başlatılan çalışmayla oluşturulan "Diploma Kontrol Sistemi" uygulaması devreye girdi.

Kullanım kolaylığı ve akılda kalıcılığı sağlamak için iki alan adı tahsis edilen sisteme kullanıcılar, diploma.meb.gov.tr" ve "mezun.meb.gov.tr" adresleri üzerinden ulaşabilecek.

Kurumlar, şirketler ve diğer kullanıcılar, mevcut diploma bilgilerinin doğruluğunu sistem üzerinden, T.C. kimlik numarası, diploma tarihi ve doğum tarihi bilgilerini girerek kontrol edebilecek.

Sistem üzerinden 2008 ve sonrasında MEB'e bağlı eğitim kurumlarından alınan diplomalar sorgulanabilecek. Sistem, e-okul veri tabanını kullanıyor.

Bakanlık, sistemin geliştirilmesine yönelik faaliyetleri de sürdürüyor. Bu kapsamda, MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca daha eski diploma bilgilerinin de sorgulanabilmesi için çalışma başlatıldı. Çalışma bittiğinde okullardaki kütük defterleri e-okul sistemine entegre edilecek ve daha eski tarihli diplomalar da sorgulanabilecek.

Daha ilerde de halk eğitim merkezleri ve kurslardan alınan sertifika ve belgeler de sistem üzerinden sorgulanabilir hale gelecek.

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!