MEB'den O Öğrenciler İçin Yeni Yol haritası

MEB, "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi" kapsamında, Roman ve dezavantajlı öğrencilerin eğitime devamlarının artırılması ve yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla çalışmalara b

26 Şubat 2016 - 11:02

MEB, "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi" kapsamında, Roman ve dezavantajlı öğrencilerin eğitime devamlarının artırılması ve yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla çalışmalara başladı.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi" ile Roman ve dezavantajlı öğrencilerin eğitime devamlarının artırılması ve yeteneklerinin geliştirilmesini hedefliyor.
MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinatörlüğünde, Sağlık Bakanlığı ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ortaklığında, Avrupa Birliği'nin katılım öncesi mali yardımı ile yürütülen ve geçen yılın kasım ayında başlatılan "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi" kapsamındaki çalışmalara başlandı.

Projenin hedef grubu, yoksulluk içinde yaşayan ya da yoksulluk riski ile karşı karşıya olan dezavantajlı öğrenciler ve Romanların yoğun olarak bulunduğu gecekondu bölgelerinde yaşayanlarla göçerler olarak belirlendi. Bu kapsamda, merkezi Ankara olan proje, Adana, Balıkesir, Hatay, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ illerinde uygulanacak. 

Proje ile Romanlara hizmet sunan kamu kurumlarının ve hizmet veren tarafların eğitim, sağlık, istihdam, sosyal koruma ve sosyal yardımlar alanında daha iyi hizmet sunmak üzere kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Projenin yürütüldüğü illerde toplam 20 "Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi" oluşturulacak. Birimlerin her biri için bir yerel sosyal hizmetler koordinatörü olmak üzere 20 yerel sosyal hizmet koordinatörü ve her bir grup için birer olmak üzere 20 Roman arabulucu istihdam edilecek.


MEB uygulama süresi 2 yıl olan projede 12 pilot ildeki 44 okulda yürütülecek faaliyetlere ilişkin yol haritasını belirledi. Buna göre, ilköğretim çağındaki Roman öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde, Roman ve dezavantajlı olan öğrencilerin eğitime devamlarının artırılması ve akademik başarılarının geliştirilmesi için 15 ayrı ders dışı öğretim programı hazırlanacak. Bu öğretim programlarının uygulanmasına yönelik eğitici eğitimleri yapılacak.

Proje çerçevesinde, fiziki mekan ve eğitim ortamı desteği için pilot illerdeki 44 okuldan portatif çelik yapılardan oluşan mobil eğitim ünitelerinin teslimi ve kurulumu çalışmalarında da tamamlanma aşamasına gelindi.

Proje ile 2 yıl boyunca Roman çocukların akademik, sanat ve spor alanlarında desteklenmesi için ayrıca müfredat dışı öğretim programları oluşturulacak. Bu öğretim programlarının içeriği temel dil becerisi, matematik, resim, müzik, spor, el becerileri gibi alanlardan oluşacak.

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı