MEB Yurtdışında görevlendirilecek öğretmen mülakat başvurusu

MEB Yurtdışında görevlendirilecek öğretmen mülakat başvurusu

04 Ağustos 2016 - 12:54

Milli Eğitim bakanlığı Yurt Dışı göreve göndereceği öğretmenler ile ilgili temsil yeteneği mülakatı başvurularını almaya başladı. 

MEB site üzerinden duyuruya çıkardığı alımlar ile ilgili giriş linkini aktif hale getirdi.

MEB Yurtdışında görevlendirilecek öğretmenlerin temsil yeteneği mülakatı başvurusu için TIKLAYINIZ

Müsteşar Tekin  açıklamalarda bulundu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, 24 TV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, FETÖ´nün darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 5 askeri okulun kapatıldığını ve kapatılan askeri okullardaki öğrencilerin il ve ilçelerdeki nakil komisyonlarına 22 Ağustos´a kadar başvuru yapmaları gerektiğini bildirdi. Kapatılan okullarda, 10, 11 ve 12. sınıflara denk düşen sınıflarda toplam 3 bin 103 öğrencinin kaydının bulunduğunu belirten Tekin, bu öğrencilerden il ve okul türlerine göre tercih alacaklarını, tercihlerin öğrencilerin liseye girdiği yıl SBS ya da TEOG sistemlerinin hangisinden puanı varsa ona uygun yerleştirme yapacaklarını hatırlattı.

Tekin, "Kapatılan askeri okullardaki öğrencilerin il ve ilçelerdeki nakil komisyonlarına 22 Ağustos´a kadar başvuru yapmaları şart. Bu tarihe kadar başvuru yapmayanları, puanlarına göre resen yerleştireceğiz." bilgisini verdi.

Sözleşmeli öğretmenlik için kılavuz yarın yayınlanacak

Açığa alınan öğretmenler hakkında herhangi bir ihraç kararının verilmediğini, soruşturmalar neticesinde ihraç edilen öğretmenlerin belirlenmesinin ardından öğretmen ihtiyacına ilişkin sayının yeniden tespit edileceğini ifade eden Tekin, ilk etapta alınacak sözleşmeli öğretmen sayısının Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre 15 bin olduğunu aktardı.

Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer alacağı kılavuzun yarın yayınlanacağını belirten Tekin, "8 Ağustos tarihi itibarıyla sözleşmeli öğretmen adaylarımızdan ön başvuruları alacağız. Sözleşmeli öğretmenliğe başvuranlar için ülke genelinde 18 sınav merkezinde mülakat merkezleri kuruldu." dedi.

Öğretmenlerin yeni eğitim öğretim döneminde göreve başlayacaklarını ifade eden Tekin, sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili genel koşullarda hiçbir değişiklik yapılmadığını vurguladı.

"Kopyaya bulaşanları zaten ihraç etmiştik"

Tekin, 2010 KPSS´de genel kültür-genel yetenek bölümlerinin iptaline ilişkin olarak: Dün Sayın Başbakanımız da açıkladı. ´Kopyaya bulaşmayan, herhangi bir suç işlemeyen kimseyi mağdur etmeyeceğiz´ dedi. 2010 KPSS ile kamuya atanan 80 bin dolayında kamu personeli var. Bakanlığımız bünyesinde de 45 bin dolayında öğretmen, 2010 KPSS skorlarını kullanarak atanmış durumda. Bu arkadaşlarımızın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Bunların içerisinden haklarında kopya sebebiyle soruşturma ya da yargı süreci devam eden sayı dışındakilerin etkilenmeyeceğini Sayın Başbakanımız zaten deklare etti. Bizim de elimizde o rakam belli zaten. Daha önce yargılama süreci devam ederken yargı makamları, mahkemeler bize bu rakamları isim isim bildirmişlerdi. Biz zaten bu arkadaşlarımızı ihraç etmiştik. Kopyaya karışmayanlar dışında hükümetimizin alacağı bir karar olursa bizim bakanlığımıza etkisi olmayacaktır. Bu anlamda kopyaya bulaşan, kopya nedeniyle yargılama sürecinde ismi olanları, kopya çektiği kesinleşen isimleri zaten ihraç etmiştik."

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin 1 Yeni Sınav Görevi Tıkla Başvur

Açıköğretim sınavında görev almak isteyen öğretmenler için Anadolu Üniversitesinden Öğretmenlere 1 Yeni Sınav Görevi.

2015-2016 YILI AÇIKÖĞRETİM PROGRAMLARI TEK DERS SINAVI 
için görevli başvuruları başladı. Başvurular sinav.anadolu.edu.tr/augis üzerinden yapılacak. Sınav 13 Ağustos 2016 tarihinde yapılacak. Son başvuru tarihi ise 4 Ağustos olarak belirlendi.

Sınav görevine başvurmak için TIKLAYINIZ

Not: Sınav ekranınızda açık değilse  görev yaptığınız il/ilçede yapılmadığını ya da henüz başvuru ekranının açılmadığını gösterir.

Kaynak:turkkamu.net/ogretmenlere-1-yeni-sinav-gorevi/10838/

Memurlara enflasyon farkı ödenecek mi, ne zaman nasıl ödenecek

TÜİK tarafından aylık enfasyonların açıklanmasının ardından 1,16 çıkan Temmuz enflasyonu memur maaşlarına enflasyon farkı ödenip ödenmeyeceğini gündeme getirdi. Memurlara enflasyon farkı ödenecek mi, hangi koşullarda ödenecek, ne kadar ödenecek.

2016-2017 toplu sözleşmesinde, şu hüküm yer almaktadır: 
c) 2016 yılı Aralık ayı endeksinin 2016 yılı Haziran ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin ikinci fıkrasında 2016 yılının ikinci altı aylık dönemi için öngörülen %5 oranını, aşması halinde,...katsayılar, sözleşme konusu oniki aylık veya altı aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır. denilmektedir.


DEĞERLENDİRME

Yukarıdaki toplu sözleşme hükmüne gözününe alındığında, Aralık 2016 - Haziran 2016 dönemnde gerçekleşen enflasyon oranının yüzde 5'i aşması durumunda, memurlar aşan nispette, yılın 1. yarısı için enflasyon farkı alabilecektir. Enflasyon Temmuz ayında 1.16 oranında artmıştır. TÜİK'in bugün açıkladığı rakamlara göre, ilk aydaki enflasyon oranı yüzde 1.16 olmuştur. Aralık ayında, enflasyonun yüzde 5'i aşması durumunda memurlar için enflasyon zammı oluşacaktır. Yılın ilk 6 ayında enflasyon yüzde 6'yı aşamamıştı ve memurlar yılın ilk yarısında enflasyon zammı alamamıştı. 

Enflasyon hızının Temmuz ayına paralel gitmesi durumunda memurlara enflasyon farkının yıl sonuna doğru ödenebileceğini gösteriyor.

MEB Açığa alınan personelin atama - yer değiştirmelerini durdurdu

 

Milli Eğitim Bakanlığı darbe girişiminin ardından yapılan operasyon ve araştırmalarla cemaat ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle açığa alınan personelin yer değiştirme, iller arası - il dışı atamalarının soruşturma sonuçlanıncaya kadar askıya alındığını duyurdu.

FETÖ'den dolayı açığa alınan eğitim öğretim sınıfı dışındaki personelin iller arası yer değiştirmesi yapılmış olsada soruşturma sonuçlanana kadar yer değiştirilmesi gerektiği yönünde MEB tarafından illere resmi yazı gönderildi.
İşte O Yazı:

Erdoğan'dan açığa alınan öğretmen memurlara rahatlatan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan bir takım açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında darbe girişimi sonrası FETÖ ile ieribatlı olabilecekleri ihtimali üzerine açığa alınan öğretmen ve memurlara da değinen Erdoğan korku duyulan konuda yüreklere bir nebze de olsa rahatlama getirdi. Devamı için tıklayınız

Öğretmen rotasyonu ve müdür değerlendirmesine onay

Öğretmen Rotasyonuna İzin Danıştay, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde iki maddeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Devamı için tıklayınız

DPB'den 2010 KPSS İptali ve Görevden Alma Açıklaması

Devlet Personel Başkanlığı iptal edilen 2010 KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerine ilişkin açıklama yaptı. Devamı için tıklayınız

Sedat Değer; Teorik olarak memuriyetin veya öğretmenliğin iptali mümkün değil

Bağımsız Eğitim Sen Muğla İl Başkanı Sedat Değer 2010 KPSS sınavlarına yönelik olarak yargı tarafından verilen ptal kararları sonrası o dönemde sınava girerek memuriyet kazananların duyduğu endişelere yönelik açıklama yaptı. Devamı için tıklayınız

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"