MEB Yetkililerinden Öğretmen Adaylarına Bir İlginç Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuran bir grup öğretmen adayı, KPSS'den yüksek puan aldıkları halde mülakatta düşük puan verildiği için atanamadıklarını iddia etti.

MEB Yetkililerinden Öğretmen Adaylarına Bir İlginç Açıklama
02 Temmuz 2019 - 16:06

Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuran öğretmen adayları, KPSS'de yüksek puan aldıkları halde mülakatta düşük puan verilerek atanamadıklarını öne sürdü. 2016 yılında öğretmen atamaları için uygulanmaya başlanan mülakat şartı sebebiyle mülakatların adil yapılmadığı ve torpil uygulandığı gerekçesiyle tartışmalar yaşanmıştı.

Sözlü sınavda düşük puan verilerek göreve atanamayan öğretmen adayları, önümüzdeki süreçte tekrar elenme endişelerini dile getirmek üzere Ankara'da bir araya geldiler. MEB yetkilileri ile görüşen öğretmenler, bu konuda yanıt aradı. Bakanlık yetkililerinin ise öğretmenlerin üniversite dönemindeki siyasi görüşlerinin, eyleme katılmış olmalarının ve KHK ile kapatılan bazı eğitim kurumlarında çalışmış olmalarının elenme sebebi olabileceğini söylediği öne sürüldü.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un ifade ettiği “KPSS puanına yakın mülakat puanı verilecek” talimatını hatırlatan MEB yetkilileri ise, sonuçları 4 Temmuz 2019 tarihinde ilan edilecek olan 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı sürecinde benzer sorunların yaşanmayacağını belirtti.

Öğretmen Adaylarına Muhataplarının Bakanlık Olmadığı Söylendi

Haklarında herhangi bir dava açılmayan öğretmen adayları ise muhalif oldukları için mülakatta elendikleri yönündeki düşüncelerini MEB yetkililerine iletti. Yetkililerin ise öğretmen adaylarının muhataplarının MEB olmadığını söylediği öğretmenler haber kapsamında iddia edildiği öğrenildi. Sözlü sınav sonucunda eğlendikleri için başka bir muhatapları olmadığını ifade eden öğretmen adayları da haklarında herhangi bir resmi suçlama olmadığından suçsuzluklarını ispat edememekten duydukları rahatsızlığı dile getirdiler.

Bu haber 915 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum