MEB yeni sistem için hazırlıklara başladı: Düzenleme var

Yeni modele göre mahalli yerleştirme yapılacak ve bazı öğrenciler belirlenen okullara merkezi sınav ile yerleştirilecek.

17 Kasım 2017 - 13:30

MEB liseye geçişte yeni modeli açıkladı.  Bu kapsamda MEB eğitim bölgelerini gözden geçiriyor ve nüfus verileri okul türleri ve kontenjanları inceleyerek yeni düzenlemeler yapıyor.

ÖĞRENCİLER 600 OKUL İÇİN SINAVA GİRECEK

Liselere geçişte TEOG kaldırıldı. Buna göre yeni model Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Yeni modele göre mahalli yerleştirme yapılacak ancak öğrencilerin yüzde 8'i Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen okullara merkezi sınav ile yerleşecek. Öğrenciler MEB tarafından belirlenen 600 okul için merkezi sınava girecek. Ayrıca 1.1 milyon öğrenci ise mahallesindeki okula kayıt yaptırabilecek.

EŞİT HALE GETİRİLECEK

Bu yerleştirme işleminin eşit ağırlıkla yapılabilmesi için de her ilde bulunan eğitim bölgeleri incelemeye alındı. Bu bölgelerde öğrenci sayısı, okul türü, kontenjanı ve donanımları göz önünde bulundurularak bölgelerdeki ilkokul, ortaokul ve liseler birbirleriyle eşit hale getirilecek.

EĞİTİM BÖLGESİ İÇİNDE GİDEBİLECEĞİ LİSEYİ BİLECEK

Konu ile ilgili olarak Star Gazetesinden Şerife Güzel'in aktardıklarına göre mahallelerdeki nüfus verileri, ortaokul öğrenci nüfusu, okulların türleri ve konumları dikkate alınacak. Yeni modele göre tüm veli ve öğrenciler ortaokula kayıtları sırasında "Eğitim Bölgesi" içinde gidebileceği liseyi bilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!