MEB yatılılık ve bursluluk şartlarını açıkladı

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda yatılılık, bursluluk, sosyal yardımlar ve okul pansiyonları yönetmeliği 25 Kasım 2016 tarihli ve 29899 sayılı resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

26 Kasım 2016 - 09:15 - Güncelleme: 26 Kasım 2016 - 12:58

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda yatılılık, bursluluk, sosyal yardımlar ve okul pansiyonları yönetmeliği Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve resmi ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumlan ile özel eğitim okullarındaki yatılılık, bursluluk, sosyal yardımlar ve okul pansiyonlarıyla ilgili usul ve esasları düzenlemektedir.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda yatılılık, bursluluk, sosyal yardımlar ve okul pansiyonları yönetmeliği 17  Haziran 1982 tarihli ve 2684 sayılı İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun ile 11 Ağustos 1982 tarihli ve 2698 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Okul Pansiyonları Kanununa dayanılarak hazırlandı.

Yatılılık ve bursluluk başvuruları nasıl yapılır? Ortaöğretim kuramlarında bu Yönetmelik hükümlerine göre öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne, Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında 26 Temmuz 2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kuramları Yönetmeliği hükümlerine göre okul müdürlüklerine, Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için 31 Mayıs 2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği hükümlerine göre okul veya kurum müdürlüklerine, yapılır.

Parasız yatılılığa başvuracak öğrencilerde aşağıdaki şartlar nelerdir? Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Ortaokullar, imam-hatip ortaokulları ve özel eğitim ortaokullarının 5 inci, 6ncı, 7nci ve 8 inci sınıfları ile ortaöğretim kuramlarının hazırlık sınıfı ve 9 uncu, 10 uncu, 11 inci ve 12nci sınıflarında öğrenci olmak. Bir önceki ders yılında okul değiştirme cezası almamış olmak gerekiyor.

Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının dört katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Yatılı okumasına engel rahatsızlığı bulunmadığına dair hekim raporu almak gerekiyor

Paralı yatılılığa başvuracak öğrencilerde aşağıdaki şartlar aranır. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Resmi ve örgün ortaöğretim kuramlarına devam ettiğini belirten öğrenci belgesine sahip olmak. Bir önceki ders yılında okul değiştirme cezası almamış olmak. Yatılı okumasına engel rahatsızlığı bulunmadığına dair hekim raporu bulunmak gerekiyo
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor