MEB ve Sağlık Bakanlığı sözleşmeli nakil yasağı

Sözleşmeli öğretmenlerin ve Sağlık Personel Bakanlığındaki sözleşmeli personellere getirilen 4+2 olmak üzere 6 yıllık nakil yasağına mahkemeden emsal olacak karar çıktı. Tüm sözleşmeli memurları ilgilendiren önemli karar.

14 Ocak 2017 - 09:22

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı yıllar önce başlattığı ve aradan birkaç yıl sonra tamamen kaldırdığı SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK kavramını tekrar yürürlüğe soktu ve alımlar bu şekilde devam ediyor

. Sağlık Bakanlığı da aynı şekilde SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ alımlar yapacağını belirtmişti.

Sözleşmeli öğretmen ve kamu personelleri alınırken bu iki Bakanlık için özellikle getirilen 4+2 yıl nakil yasağının yanlış olduğunu daha önce de defalarca belirtmiştik.
Ne demek 4+2 yıl? 4 yıl sözleşmeli olarak çalışacak öğretmen veya sağlık personelleri 4’ncü yılın ardından kadroya alınacaklar ve iki yıl daha aynı yerde çalıştıktan sonra ancak nakil isteyebilecekler. Eş durumundan dahi tayin istenemeyecek olan bu durumun hukuka aykırı olduğunu ve daha önce bir sürü emsal kararların çıktığını belirtmiştik.

Milli Eğitim Bakanlığının daha önceki sözleşmeli öğretmenlik sistemini kaldırmasının en büyük sebebi de budur. Çünkü ilk etapta başlayan bu kural daha sonra personellerin Bakanlık nezdinde açtığı davalar sonucunda kazanıldı ve tüm haklar kadrolu öğretmenlikte olduğu gibi elde edildi.

Bu sonuçların olacağı bile bile neden sözleşmeli personel alımında bu tür kurallar getiriliyor ve mahkemeler boşu boşuna bu davalarla meşgul ediliyor anlaşılabilir değil!
Sözleşmede tayin olunmayacağını kabul etseniz de emsal kararlardan dolayı tayin hakkınız var!

Sözleşmeli öğretmenlik ve sözleşmeli sağlık personeli alımlarında ön koşul olarak imzalatılan sözleşmeler için de emsal kararlar bulunuyor. Bu kapsamda sözleşmede hangi hüküm olursa olsun eğer Anayasaya ve Uluslararası anlaşmalara aykırı ise bu hüküm zaten iptal olmak zorunda ve emsaller ile de sabittir.

Bu kapsamda son olarak Sağlı-Sen tarafından açılan dava ile 5 yıl nakil yasağına karşı açılan dava kazanılmış ve tüm nakil yasaklarını sonlandıracak olan bir karar daha ortaya çıkmış oldu. Umarız kurumlar bu kararlar sonrası mahkemelere gidilmesine gerek kalmadan ilgili yasal düzenlemeleri yapar ve bolu boşuna mahkemeleri ve personellerini uğraştırmaz.
Kaynak: MYMEMUR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesut Yılmaz'ın çok zor dakikaları
Mesut Yılmaz'ın çok zor dakikaları
ByLock mağduruna güzel haber
ByLock mağduruna güzel haber