MEB Uzman Öğretmenlik Uygulamasından Vazgeçiyor

Uzman Öğretmenlikle İlgili Son Gelişme! MEB, uzman öğretmenlikten tümüyle vazgeçti
 

30 Mayıs 2016 - 00:30

MEB'E SSESİMZİ DUYURMAK İÇİN BU HABERİ PAYLAŞALIM::::Milli Eğitim Bakanlığı Uzman Öğretmenlik uygulamasında geri adım atıyor. MEB Uzman öğretmenlik uygulamasından vazgeçiyor. meb, uzman öğretmen, ismet yılmaz, uzman öğretmenlik, öğretmen, öğretmenler, öğretmen haberleri, eğitim haberleri

Bu branşlarda öğretmen ihtiyacı ve ders saati artacak TIKLAYINIZ

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan ve 23 Mayıs'ta Meclise sevk edilen kanun tasarısında pek çok konu yer alıyor, bir konu hariç... 
Uzman öğretmenlik Uzman öğretmenlik, Bakan Hüseyin Çelik zamanında, 2004 yılında, büyük bir şaşayla yürürlüğe konulmuştu. 
Sisteme göre, güya öğretmenlere, uzman ve baş unvanları verilerek kariyer sistemi getirilmiş olacaktı. Ancak uzman ve başöğretmenlik için bir sınava girmiş olmak yeterli sayıldı ayrıca bu unvanları alanların görevlerinde hiçbir değişiklik olmadı. 
Tam 5 yıl sonra, Anayasa Mahkemesi, kanunun hizmet içi eğitime puan veren maddeleri hakkında iptal kararı verdi ve hükümete düzenleme yapması için 1 yıl süre tanıdı. İptal kararı, 18 Mart 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. 

Temmuz Öğretmen Maaşları 2016 Temmuz Zamlı Maaşlar Ne Kadar

Normalde eğer Bakanlığın esaslı bir politikası olsaydı 18 Mart 2010 tarihine kadar yasal bir düzenleme yapılması gerekirdi. Ancak bir yıllık süre değil 6 yıllık süre geçti ve hiçbir yasal düzenleme çıkarılmadı. 
Son olarak, 23 Mayıs 2016 tarihinde Meclise sevk edilen kanun tasarısında da bu konuya yer verilmemiştir. 
Öyle görünüyorki, Milli Eğitim Bakanlığı bu projeden bütünüyle vazgeçmiş görünmektedir. Bakanlığın çok büyük bir kamuoyu desteğiyle yürürlüğe koyduğu bir sistemin, sessiz sedasız kaldırılması, bu konuda bir açıklama yapılmaması anlaşılır değildir. 
Umarız yeni Bakan İsmet Yılmaz, Bakanlığı tanıdıktan sonra bu konudaki Bakanlık politikasını açıklar! (memurlar.net)

Kalbinize Dokunacak Güzel Bir Şarkı TIKLAYINIZ

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor