MEB' ten İlk Maske Üretimi

  Manisa’da ismet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde bin hijyen cerrahi maske üretimi başladı. Lise bir günde 10 bin ilave maske siparişi de aldı.

MEB' ten İlk Maske Üretimi
19 Mart 2020 - 14:21

  Manisa’da ismet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde bin hijyen cerrahi maske üretimi başladı. Lise bir günde 10 bin ilave maske siparişi de aldı.
 Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, ilk sevindirici haberin Manisa’dan geldiğini duyurdu. Manisa ismet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi koronavirüs önlemleri kapsamında hijyen cerrahi maske üretimi gerçekleştirdiğini belirten Özer, piyasada maske bulunamamasının üzerine maske üretimine geçildiğini söyledi.  
Temizlik Malzemelerinden Sonra Maske
  Milli Eğitim Bakanlığı meslek liselerinde temizlik malzemelerinden sonra ilk defa maske üretimine başladı. Ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan koronavirüs tedbirleri kapsamında mesleki liselerde maske üretimi başladı.  Özellikle piyasada maske bulunmaması ile ilgili alınan şikayetler sonrasında bu konu daha da ön plana çıktı.
  Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, koronavirüs salgınında maske bulunamaması ile ilgili 14 pilot ilin seçildiğini söyledi. MEB, N95 standardında maske üretimi için ve basit cerrahi maske üretimi için seçtiği illerden olan Manisa’da ilk üretimin gerçekleştiğini belirtti. Özellikle piyasada maske bulunamamasından dolayı meslek liselerinin bu adımı üzerine seçili okullarda üretilen maskelere yoğun talep geldi.
  Bakanlık tarafından alınan yoğun talep sonrasında koronavirüs maskesi olarak üretilen maskelerde üretim kapasitesinde artış sağlandı. N95 standardında maske üretimi İstanbul, bursa, Hatay illeri için planlanmıştı. MEB talebin artmasından sonra Mersin, nkara, Tekirdağ, Gaziantep gibi illerde de maske üretimi yapmak için karar aldı.
 
 
Bu haber 2624 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum