MEB Tarafından Öğrencilere "Sosyal etkinlik belgesi" Verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Haziran'da ilkokul ve ortaokul öğrencilerine karnelerin yanında sosyal etkinlik belgesi de verilecek.

MEB Tarafından Öğrencilere "Sosyal etkinlik belgesi" Verilecek
12 Haziran 2019 - 12:53 - Güncelleme: 12 Haziran 2019 - 12:55

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017 yılında öğrencilerin sosyal etkinliklerinin belgelendirilmesi için bazı illerde pilot çalışma yapılmış, tüm ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsayacak bir şekilde uygulama bu eğitim öğretim yılında Türkiye geneline yaygınlaştırılmıştı.

Söz konusu uygulama kapsamında il milli eğitim müdürlüklerine MEB tarafından gönderilen bir genelge ile öğrencilerin bilimsel, sanatsal, kültürel, sportif etkinlikler ve toplum hizmeti alanlarında değerlendirilen sosyal etkinliklerinin öğretmenler tarafından yıl boyunca e-okul sistemine kayıt edilmesi istendi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni gönderilen “Sene sonu yapılması gereken iş ve işlemler” başlıklı yazıda ise sosyal etkinlik belgelerinin bu eğitim-öğretim yılında verilip verilmeyeceği konusu aydınlatıldı. İlgili yazıya göre okul müdürlükleri tarafından sosyal etkinlik modülü uygulama kılavuzunda belirtildiği şekilde öğrencilerin okuldan bağımsız olarak okul dışında velilerin gözetiminde gerçekleştirdikleri sosyal etkinliklerin okul dışı bireysel etkinlikler ismi ile kayıt altına alınması gerekiyor.

Rehberlik Hizmetlerine Kaynak Olması Amaçlanıyor

Ardından öğrencilerin bu kapsamda katıldıkları etkinlikler isteğe bağlı olarak veliler tarafından “sosyal etkinlik bilgilendirme formu” ile belgelendirilecek. Sosyal etkinlik belgelerinin öğrencilerin bir üst eğitim kurumuna yerleştirilirken rehberlik hizmetlerine kaynak olması amaçlanıyor. Okul yönetimi ve öğretmenler okula yeni gelen bir öğrencinin sporla veya sanatta ilgilenip ilgilenmediğini sistemden görebilecekler. Dolayısıyla, öğrencilerin yıl boyunca okulda ve okul dışında katıldıkları tüm etkinlikler, yarışmalar ve tasarladıkları ürünler ayrıntılı olarak sosyal etkinlik belgelerinde yer alacak. Böylelikle ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin gerçekleştirdikleri tüm sosyal etkinlikler e-okul sistemindeki kayıtlardan izlenebilecek.

Bu haber 883 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort