MEB Tarafından Öğrencilere ASİS İle Yetenek Taraması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 il genelinde Anadolu Sak Zekâ Ölçeği kapsamında yaklaşık 800 bin öğrenciye yetenek taraması yapıldı.

MEB Tarafından Öğrencilere ASİS İle Yetenek Taraması
29 Temmuz 2019 - 13:58

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 81 il genelinde en yetenekli çocukları belirlemek üzere uygulamaya koyduğu Anadolu Sak Zekâ Ölçeği (ASİS) kapsamında 800 bin öğrenci yetenek taramasından geçirildi. Tarama sonucunda baraj puan üzerinde yer alan öğrenciler için zihinsel, görsel ve müzik yeteneği alanlarında MEB tarafından tekrar tarama yapıldı. Son tarama sonuçlarına göre, genel zihinsel yetenek alanında 78.707, görsel sanatlar yetenek alanında 40.539 ve müzik yetenek alanında ise 15.455 olmak üzere toplamda 134.701 öğrencinin değerlendirme süreci tamamlandı. Türkiye'de ilk defa uygulanan tarama; aynı zamanda Türkiye'nin en kapsamlı araştırması olarak da kayıtlara geçti.

Araştırma kapsamında 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ilkokul 1, 2 ve 3. sınıfa devam edip genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında akranlarına göre daha ileri düzeyde olduğu belirlenen öğrencilerin 3-14 Aralık 2018 tarihleri arasında sınıf öğretmenleri tarafından e-okul sistemi üzerinden aday gösterilmesi ile birlikte bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci başlatıldı. Bu kapsamda yaklaşık 800 bin öğrenci aday gösterildi ve aday öğrenciler 19 Ocak - 14 Nisan 2019 tarihleri arasında hafta sonlarında tablet bilgisayarlarla grup tarama uygulamasına tabi tutuldu.

Bakan Selçuk'tan Konuya İlişkin Açıklama

Çalışmalar hakkında sosyal medya hesabından bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'nin ilk yerli zekâ ölçeği ASİS'i uyguladıklarını ve bu sayede 800 bin öğrenci ile başlangıç yaparak Türkiye'nin en kapsamlı yetenek taramasını gerçekleştirdiklerini belirtti. Bakan Selçuk, çocukların yetenek haritalarını çıkartabilmek için hedeflerinin tüm Türkiye olduğunu ifade etti.

Bu haber 1956 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum