MEB Şubat Atamasında Mülakat Olacak Mı

MEB Şubat Atamasında Yine Mülakatla Öğretmen Mi Alacak? "Sözleşmeli Öğretmenlik Ve Mülakat Uygulamasından Vazgeçilmelidir"

23 Aralık 2016 - 23:43 - Güncelleme: 24 Aralık 2016 - 02:03

"MEB Sözleşmeli Öğretmenlik Ve Mülakat Uygulamasından Vazgeçmelidir". Son yapılan öğretmen atamaları için atamalarda ilk kez kullanılan mülakat uygulaması, öğretmen adaylarının tepkisine yol açmıştır. Objektif değerlendirmenin yapılmadığını söyleyen öğretmen adayları, mülakat ile öğretmen ataması uygulamasının kaldırılmasını talep ediyorlar. Bundan sonraki olası atamalarda bu uygulamadan vazgeçilmesini bekleyen öğretmen adayları, büyük bir endiğe ile Şubat ayındaki öğretmen atamalarını bekliyor.

ŞUBAT 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat uygulaması kaldırılmalıdır. Bu konuyla ilgili şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Sözlü mülakatta hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız veya sözlü mülakat uygulamasına karşıysanız bunu fiili olarak dile getirmeniz gerekmektedir.

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA KULLANILAN MÜLAKAT UYGULAMASI KALDIRILMALIDIR


 Sözleşmeli öğretmen atamasına tepkiler gelmesine rağmen MEB bu konuda geri adım atmadı ve öğretmenlerin yer değiştirememesi için sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını faaliyete geçirdi. Sözleşmeli öğretmenlik ile birlikte gelen sözlü mülakat ise öğretmen adaylarının korkusunu, endişesini iyice arttırdı. Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandıktan sonra ve akabindeki süreçte öğretmen adaylarından büyük tepkiler gelmeye başladı. Milletvekilleri de genel kurulda yaptıkları konuşmalarda mülakatın kaldırılması için önergeler verdiler.

BRANŞLARA GÖRE AÇIK SAYISI İÇİN RESME TIKLAYINIZ
Öğretmen Atamaları İçin Öğretmen Açığı Belli Olan Branşlar
 

KPSS’den 90 puan alarak rakipleri arasından çok iyi bir sıralama elde eden aday sözlü mülakat sonucuna göre 75 aldığında branşının kontenjanına göre atanamama durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü sözleşmeli öğretmen ataması sözlü mülakat sonucuna göre yapılmaktadır. Sözlü mülakata giren adaylar, mülakattan çıktıktan sonra KPSS puanının hiçbir etkisi, değeri kalmamaktadır. Mülakat komisyonu tarafından kendisine kaç puan verilirse o puan ile sözleşmeli öğretmen atama tercih başvurusu yapma hakkı kazanmaktadır.

DAHA OBJEKTİF PUANLAMA YAPILAN  BİR SİSTEME GEÇİLEBİLİR

Öğretmen olarak atanmak için olmak için binbir türlü yollardan, zorluklardan geçen öğretmen adaylarını en çok üzense atamaları için sadece sözlü mülakat puanının kriter alınması olmuştur. Sözleşmeli öğretmenlik için oluşturulan sözlü mülakat komisyonlarında komisyon üyeleri tarafından ufak da olsa olumlu ya da olumsuz yapılan yanlı tutum öğretmen adayının hayatını etkilemektedir. Sözlü mülakat uygulaması yetkililer tarafından tekrar gözden geçirilmelidir. Sözlü mülakat uygulaması kaldırılmalıdır.

Sözleşmeli öğretmen atamaları için kullanılan mülakat uygulaması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir çalışma içerisinde olduğu gelen bilgiler arasında. Önümüzdeki süreçte bakanlık yetkililerinin sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat puanlaması konusunda bir kılavuz çıkarıp kamuoyunu bilgilendireceği tahmin ediliyor.
Kaynak:mebpersonel.com/ogretmen-atamalari/meb-subat-atamasinda-mulakatla-mi-alim-yapacak-h210435.html

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ
Yılbaşı biletinde bu numaralar olanlara güzel haber
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu