Milli Eğitim Bakanlığı yapılacak olan 15 bin sözleşmeli öğretmen atamasında sözlü sınav sonuçlarını ne zaman açıklayacak?
MEB tarafından bakanlığa bağlı devlet okullarında görev alacak olan 15 bin yeni öğretmenlerin ataması yapılacak. Sözleşmeli öğretmen olmak isteyenlerin ön başvuruları 27 Eylül ile (Ekim arasında gerçekleşti. 25 ekim tarihinde de sözleşmeli öğretmenlik sınav merkezleri açıklandı. 15 bin sözleşmeli öğretmenin atamasına dair sözlü sınavları a 12 Kasım günü başladı. Ancak bu sürecin ne zaman biteceği ve sözlü sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı da merak konusu haline geldi.

MEB 15 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Sözlü Sınav Tarihi
Atama başvurusu yapan öğretmenlerin tercihleri 21 ile 26 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak.
Atamalara başvuru yapan öğretmenlerin atama sonuçları ise 31 Ocak 2022’de açıklanacak. Bu takvimde olan başvuruların 2020 ve 2021 KPSS puanı doğrultusunda gerçekleştiği bilinmelidir. Öte yandan milli sporcuların beden eğitimi öğretmeni olarak atanması için ayrı bir kontenjanın belirlenmesi de dağılım sonrasında ortaya çıkan bir durum olarak ele alınacak.
Sözlü sınav(mülakat) sonuçları hususunda sınav merkezi olan il milli eğitim müdürlüklerine başvurarak, gerekli itirazların gerçekleştirilmesi söz konusudur. İtirazlar değerlendirildikten sonra başvuru yapan kişilere bildirilecektir.

15 Bin Öğretmen Branş Dağılımı Şöyle:
MEB sözleşmeli olarak aldığı öğretmenlerin alım sayısını bakanlık tarafından belirlenen ihtiyaç sayısına göre balirliyor. Ancak MEB tüm boş kadrolara atama yapmıyor. Maliye Bakanlığının onayladığı kadar kontenjan içerisinde dağılım yapıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de bu konuda önceliklerin verildiğini söyledi. En çok atama yapılacak olan alanların başında 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve 1302 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği olarak öne çıkıyor.
Aynı zamanda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 1030, ilköğretim matematik öğretmenliği 1001, İngilizce öğretmenliği 857, rehberlik öğretmenliği 804, matematik öğretmenliği için 733, fen bilimleri öğretmenliği için 702, Türkçe öğretmenliği için 698, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için 501, beden eğitimi öğretmenliği için 39'u milli sporcu olmak üzere 390 kişilik kontenjan oluşturuldu. Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 110 alandan her biri için de kontenjan verildi.