MEB Personel Genel Müdürlüğü Raporunda Liyakat Zayıflığı Uyarısı!

MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, yöneticiler için kriterlerin belirsiz olduğu vurgulandı.

MEB Personel Genel Müdürlüğü Raporunda Liyakat Zayıflığı Uyarısı!
08 Ağustos 2019 - 16:22

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre, yöneticiler için kriterlerin belirsiz olduğu ifade edildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un il, ilçe ve şube müdürleri ile birlikte okul müdürleri için somut, ölçülebilir ve muhakkak surette liyakat esaslı bir sürecin harekete geçirileceği açıklamasına karşın raporda ise; Bakanlığın zayıf yönü olarak yönetici yeteneklerinin belirlenmemiş olması şeklinde değerlendirme yapıldı.

Çözüm; Kamuoyu İle Ortak Yönetici Yeteneklerinin Belirlenmesi

Zayıflık nedeni olarak standartların belirlenmesi şeklinde değerlendirme yapılan raporda, çözüm olarak ise kamuoyu ile ortak yönetici yeteneklerinin belirlenmesi tespitinde bulunuldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir diğer zayıf yönü olarak da görev tanımlarının yeterince net olmamasının gösterildiği raporda, bunun nedeninin ise; genel bir kamu personelinin görev tanımlarının kesin çizgilerle belirlenememesi ve net olmayan görev tanımlarından kaynaklı ortaya çıkan sorunlar olarak gösterildi ve çözüm olarak da görevlerin standartlaştırılıp yazılı olarak ifade edilmesi gerektiği belirtildi.

Risklere ve Tehdit Unsuruna Dikkat Çekildi

Raporda yer alan öneri ve tedbir bölümünde ise, Bakanlığın insan kaynağını doğru kullanmadığında ortaya çıkacak risklere işaret edildi. Bu kapsamda kurumun başarısı için yeterliliklerinin üst seviyede ve iyi yetişmiş insan kaynağının mevcudiyetinin fırsat niteliği taşımakta olduğuna dikkat çekilen raporda, bu fırsatın iyi değerlendirilmediği takdirde tehdit unsuruna dönüşebileceği uyarısında bulunuldu. Raporda ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki öğretmen istihdamına yönelik olarak Bakanlığın ihtiyacına göre öğretmen adayının yetiştirilmesi için YÖK ile daha etkin ve verimli çalışma ortamının yaratılmasının önemine işaret edildi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zülfü liva
    5 ay önce
    Sadece şunu araştırınrnGeçmişte idarecilik yapmış fakat mülakatlar bahanesi ile bezdirilen liyakatli eğitimde kendini yetiştirmiş tezli yüksek lisanslı doktoralı ödül almış proje uzmanı başarılı araştırmacı makale bildirisi olan vs ne kadar öğretmen var ve bunlar ile şu an nepotik taktikle görev alanları karşılaştırın resim ortaya çıkar...