MEB, Özel Çocuklar İçin Özel Eğitim Programı Hazırladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği destekli “Mavi Özel Eğitim Platformu” kapsamında zihinsel gelişim bozukluğu olan çocukların eğitimi hedefleniyor.

MEB, Özel Çocuklar İçin Özel Eğitim Programı Hazırladı
15 Temmuz 2019 - 12:55

Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği destekli proje kapsamında zihinsel gelişim bozukluğu bulunan çocukların eğitimine yönelik olarak “Mavi Özel Eğitim Platformu” programını hazırladı. Program kapsamında orta ve ağır düzeyde zihinsel engelliler ile otizm spektrum bozukluğu bulunan çocukların eğitimini oyun, şarkı ve tekerleme gibi eğlenceli etkinlikler ile kolaylaştırmak amaçlanıyor.

MEB tarafından hazırlanan özel eğitim müfredatı 5 dilde kullanılabilecek. Türkiye'de yaklaşık 300 bin çocukta orta-ileri düzeydeki zihinsel engelli ve otizm spektrum bozukluğu bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında oluşturulan müfredat içeriğinde bu çocuklara yönelik eğitimler yer alıyor. Platformda ayrıca okul yönetimi, öğretmen ve velilerin de giriş yapabileceği bir modül bulunuyor.

Öğretmenler ilgili modülden platforma giriş yapıp ders konusunu işledikten sonra kazanım hedefi animasyon, tekerleme, oyun ve şarkı gibi etkileşimli materyaller ile dersin pekiştirilmesini sağlayacak. Öğretmenler sistem üzerinden ödevler de verebilecek. Dersler işlenirken sistemde ses kaydı alınabiliyor. Ayrıca, veliler sistem sayesinde çocuğunun o gün hangi dersi gördüğünü kontrol edebilecek, konu tekrarı yapabilecek ve bir sonraki günün dersi için çocuğuna ön hazırlık yapabilecekler.

Bu haber 1656 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum