MEB Öğretmenlik Bursu Başvuru Şartları

Öğretmenlik bursu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belli öğretmenlik bölümlerine verilmektedir. Bu bölümleri ilk beş tercihinde yazan öğrencilere tahsis edilen burstur.

MEB Öğretmenlik Bursu Başvuru Şartları
20 Kasım 2019 - 13:00

MEB tarafından verilen bu burstan yararlanmak isteyenler Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünü tercih etmelidir. Ayrıca ilk 5 tercihi arasında İngilizce Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği tercih edenler de bu bursu alabilir.

2019- 2020 Yılında MEB Öğretmenlik Bursu Kaç Öğrenciye Verilecek?
Toplamda bu burs 3500 öğrenciye verilecektir. Bu sayı dışında resmi Anadolu öğretmen lisesi mezunları için de ayrı kontenjan yer almaktadır. Herhangi bir üniversite ayrımı yapılmayarak burs verilecektir. Burs sadece sayıya göre dağıtılacaktır.

MEB Öğretmen Bursu İçin Aranan Şartlar

  • TC vatandaşı olmak ilk şartlar arsında yer alıyor.
  • 22 yaşını geçmemiş olmak
  • Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte problemi bulunmamak
  • YSK tercih formunda öğretmenlik eğitimi veren fakültelerin ilk 5 tercihte yer alması
  • ÖSYM tarafından yapılan puan sıralamasına göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kontenjana girmiş olmak. Öğretmen lisesi mezunları için kontenjan sınırlaması yer almıyor.
Bu şartların sağlandığı durumlarda öğretmen bursu almaya hak kazanılmış olur. Burs için ayrı bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Yapılan tercih sıralamasına bağlı olarak başvuru yapılmış olacaktır. Tercih sonrasında burs kazananlar takipte kalmalıdır.

Bu haber 749 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort