MEB, Öğretmenlerin Yarım Zamanlı Çalışma Hakkından İstisna Tutulmasını İstedi

MEB, öğretmenlerin 2016 yılında yürürlüğe giren kanun kapsamından istisna tutulmasını istedi.

MEB, Öğretmenlerin Yarım Zamanlı Çalışma Hakkından İstisna Tutulmasını İstedi
03 Haziran 2019 - 12:58 - Güncelleme: 03 Haziran 2019 - 13:01

10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan kanun kapsamında ilköğretime başlayıncaya kadar çocuğuna bakmak isteyen memur ve işçi anne babalara yarım zamanlı çalışma hakkı tanınmıştı. Yasaya göre iki aşamalı yarım zamanlı çalışma hakkı uygulanmaya başladı.

İlk aşamada kadın memur ve işçilere ilk çocukta 2 ay, 2. çocukta 4 ay, 3 ve daha fazla çocukta ise 6 ay süreyle yarım gün çalışma hakkı verilmişti. Bu ilk dönemde yarım gün çalışarak yarım gün izin yapan memurlar fiili çalışmaya bağlı ödemeler haricindeki tüm mali haklarını aynı şekilde alacaktır.

İkinci dönemde ise söz konusu sürelerin bitiminden itibaren çocuk ilköğretime başlayıncaya kadar anne veya babasına yarım gün çalışma hakkı tanınmıştır. Bu aşamada ücret ve maaşlar yarım olarak ödenmektedir. İşçiler ile ilgili aynı yıl yönetmelik yayınlanarak yasa hayata geçirirken, kamu görevlilerinde bu uygulamanın başlayabilmesi için yönetmelik çıkartılması gerekmektedir. Memurlar 3 yıldan fazla süre geçmesine rağmen yönetmelik çıkartılamadığı için bu hakkı şimdilik kullanamıyorlar.

Bakan Selçuk Memur Anneler İle Görüştü

Yönetmeliğin çıkartılması ve sürecin hızlandırılması için bir grup çalışan anne AKP İstanbul Milletvekili Emine Sare Aydın Yılmaz'ın desteğiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile 1 Mart 2019 tarihinde bir araya geldi. Bakan Selçuk, söz konusu yasa kapsamında uygulamadan istisna tutulacak kamu görevlilerinin belirlenmesi için bakanlıklardan görüş istediklerini belirterek, bu sürecin hızlandırılarak en kısa sürede memurlara müjde verileceğini aktardı.

MEB Öğretmenlerin İstisna Tutulmasını İstedi

Bunun üzerine bakanlıklar yarım zamanlı çalışmadan istisna tutulacak olan hizmet sınıfı unvan ve kadrolardaki memurlar ile ilgili görüşlerini Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ilettiler. Milli Eğitim Bakanlığı ise tüm öğretmenlerin uygulamadan istisna tutulması yönünde görüş bildirdi. İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ise öğretmenlikten sonra en çok kadın memurun çalıştığı hemşire ve polisler ile ilgili olumlu görüş ilettiler.

Babalar Da Faydalanabilecek

Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girdiği takdirde bu haktan daha çok ekonomik durumu iyi olan memurlar ile çocuklarını emanet edebilecekleri güvenilir kreş veya bakıcı bulamadıkları için çözümsüz kalan memurların faydalanması bekleniyor. Aynı zamanda eşi doğum yapan erkek memurlar da yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanabilecekler. Fakat bu hakkı aynı anda eşlerden yalnızca biri kullanabilecek.

Bu haber 710 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum