Milli eğitim bakanlığı MEB, Öğretmenlerle ilgili kritik kararlar almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan müfredat ile ilgili öğretmenler
geçtiğimiz günlerde resen seminerlerde görevlendirilmişti. Bu görevlendirmelerde öğretmenlerden görüş alınmamış, isteyip istemediği sorulmamıştı. MEB benzer bir uygulamayı öğretmenlerin farklı okullarda görevlendirmesi için kullanacak.

Öğretmenlere 1 maaş ikramiye verilmesi kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu Öğretmenlere 1 maaş ikramiye verilmesi kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu

Milli Eğitim Bakanlığının yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'na eklediği ve norm fazlası öğretmenlerle ilgili maddeler, bir anda uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik şartlarının gündemin ikinci planına düşmesine neden oldu.
Milli eğitim bakanlığı yeni öğretmenlik meslek kanunu taslağını hazırladı. Taslakta öğretmene rotasyon en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Tartışmalara konu olan rotasyon meselesi yeni omk'da yer alacak. Buna göre aynı okulda-kurumda 12 yılını dolduran öğretmenler farklı bir kuruma zorunlu olarak atanacak.

Bakanlık bu sisteme önemli bir ekleme daha yapacak. tasarruf tedbirleri kapsamında öğretmen kadrolarını daha verimli kullanmak amacıyla, bulunduğu okulda ya da kurumda norm fazlası durumunda olan öğretmenler bu pozisyonda bekletilecek. Norm fazlası olan öğretmenler milli eğitim müdürlüklerinin uygun bulduğu bir kuruma resen görevlendirilecekler.

Yeni meslek kanununun İçeriği bakanlık tarafından açıklanmamadığı için bu konularla ilgili net bir karar bulunmuyor. Ancak Bakan Yusuf Tekin'in AK Parti MKYK'sında yaptığı sunumda yer alan açıklamalar doğrultusunda bu düzenlemelerin yeni kanunda olacağı belirtiliyor.