MEB, Öğretmenleri Hizmet İçi Eğitime Alacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Bakanlık Bünyesinde hizmet veren Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin başarı oranlarının yüksek, Mesleki ve Teknik Liseler, İmam Hatip Liseleri ve Çok Programlı Anadolu Liselerinde ise başarı oranlarının diğer liselere göre düşük olduğunu tespit ederek, 'eğitimde fırsat eşitliği'ni sağlamaya yönelik olarak önüm için bir yol haritası hazırladı.

MEB, Öğretmenleri Hizmet İçi Eğitime Alacak
24 Ekim 2021 - 13:02
Milli Eğitim Bakanlığı bu kapsamda liseler arasında oluşan başarı farkının giderilmesini sağlamak maksadıyla 4 ayrı proje tasarlandı. MEB, temel eğitimde 10 bin okul, İstanbul'da 750 yeni anaokulu (okul öncesi), kütüphanesi ve spor tesisi olmayan okulların kalmaması için de daha önce de hedeflediği ancak bu güğne kadar tamamlanamayan projeler için yeniden harekete geçti.

FİNLANDİYA'DA FARK 2 PUAN
Bakanlık bu projelerin yanı sıra, okullarda görev yapan ve 20 yılın üzerinde deneyimi olan öğretmen ile 5 yılın altında deneyimi olan öğretmenlerin öğrenciye etkisi anlamındaki farkının 60-70 puanlık olduğu belirtildi. Bu farkın, dünyada en iyi eğitim sistemine sahip Finlandiya'da 2 puan olduğu aktarıldı.
MEB, bu puan farkını düşürmek için deneyimsiz öğretmenlere mesleki gelişim eğitimi vererek, sisteme hızla dahil olmasını sağlayacak.
Bu haber 464 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum