MEB, LGS Tercih ve Yerleştirme Tanıtım Videosu Yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS tercih ve yerleştirme işlemleri ile ilgili olarak adayların dikkat etmesi gereken kurallar hakkında ayrıntılı tanıtım videosu yayınladı.

MEB, LGS Tercih ve Yerleştirme Tanıtım Videosu Yayınladı
01 Temmuz 2019 - 12:20 - Güncelleme: 01 Temmuz 2019 - 12:23

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hem resmi internet sitesinde ve hem de Twitter hesabında 2019 ortaöğretime geçiş, tercih ve yerleştirme kapsamında bir tanıtım videosu yayınlandı. MEB'in Twitter hesabında tanıtım videosunda adayların dikkat etmesi gereken kurallar ve sıkça sorulan sorular linki de yer alıyor.

Ortaöğretime Geçiş, Tercih, Başvuru ve Yerleştirme Süreci

Ortaöğretime geçiş kapsamında tercih başvuru süreci başladı. Tercih işlemlerine başlamadan önce mutlaka Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ile okul tercih listelerini dikkatlice inceleyiniz. Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ile okul tercih listelerine “www.meb.gov.tr” veya “e-okul.meb.gov.tr” internet adresleri üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Tercihlerinizi isterseniz e-okul sistemi üzerinden kendiniz veya herhangi bir ortaokul müdürlüğüne velinizle birlikte başvurarak yapabilirisiniz. Tercihlerinizin başvuru süresi içerisinde velinizle birlikte ortaokulu müdürlüğüne giderek onaylatılması gerekmektedir.

Merkezi sınava girdiyseniz yerel yerleştirme merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere 3 başlıkta tercih yapabilirsiniz. Öncelikle yerel yerleştirme okul tercihi yapmanız gerekmektedir. Yerel yerleştirme okul tercihi yapmazsanız; merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullar için tercih ekranınız açılmayacaktır. Yerel yerleştirme işlemleri, kayıt alanınız, okul başarı puanı nasıl üstünlüğü ve 8. sınıf özürsüz devamsızlık gün sayınızın azlığı kriterlerine göre yapılacaktır. Yerel yerleştirme ekranında ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 okul tercihinde bulunabilirsiniz. Yerel yerleştirme ekranında tercih yaparken aynı okul türünden en fazla 3 okulu seçebilirsiniz. Yerel yerleştirme için toplam 5 okul tercih etme hakkınız vardır. Kayıt alanınızdan 5 tercih yapmanız halinde yerleşme şansınız artacaktır. Yerel yerleştirme tercihlerinizi e-okul sistemine kaydettikten sonra isterseniz merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullar tercih ekranından da okul tercihi yapabilirsiniz.

Merkezi yerleştirme işlemleri merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır. Tercihlerinizi e-okul sistemine doğru ve eksiksiz bir şekilde kaydettikten sonra başvuru süresi içerisinde velinizle birlikte ortaokul müdürlüğüne giderek onaylatmayı unutmayınız. Eğitim hayatınızda başarılar dileriz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan tanıtım videosuna erişmek için tıklayınız...

Bu haber 1647 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort