MEB, LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda Güncelleme Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda güncelleme yapıldı.

MEB, LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda Güncelleme Yaptı
27 Temmuz 2019 - 14:51 - Güncelleme: 27 Temmuz 2019 - 14:53

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen ay yayımlanan “2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu"nda gerçekleştirilen güncelleme ile öğrenciler lise diploması alma olanağı bulunan mesleki eğitim merkezlerini, yerleştirmeye esas birinci nakil döneminde de tercih edebilecekler.

Gerçekleştirilen yasal düzenleme ile mesleki eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilere diploma alma olanağının sağlanması nedeniyle 29 Temmuz 2019 tarihinde başlayacak olan yerleştirmeye esas birinci nakil döneminde bu merkezler artık tercih edilebilecek. Daha önceki uygulamaya göre öğrenciler istemeleri durumunda mesleki eğitim merkezlerini yerleştirmeye esas ikinci nakil döneminde tercih edebiliyorlardı.

Haftada 1 gün okulda ve diğer günlerde ise işletmelerde eğitim alan mesleki eğitim merkezi öğrencileri arasında 11. sınıfta başarılı olanlar kalfalık ve 12. sınıf sonunda başarılı olanlar ise ustalık belgesi alabiliyordu. Öğrencilerin lise diploması alabilmeleri için açık öğretim kurumlarına kayıt yaptırmak suretiyle fark derslerini almaları gerekiyordu. Ancak öğrencilerin mesleki eğitim merkezlerini tercih etmelerinin önünde büyük engel oluşturan bu durumu çözmek üzere MEB tarafından bu ay gerekli düzenlemeler yapıldı.

Öğrenci Sayısının Artırılması Hedefleniyor

Böylelikle mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptıran öğrencilere fark derslerini söz konusu merkezlerde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlamak suretiyle lise diploması alma olanağı tanındı. Düzenleme sayesinde mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının artırılması ve sanayinin nitelikli usta ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

Bu haber 1007 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort