MEB'in yeni projesi Taşeron Öğretmen

MEB 4bin 200 geçici öğretmen alımını neden kurum için norm fazlası veya memur öğretmenlerden yapmadı. İlk defa atanacak öğretmenlere kadro verilmeyecek 2. Yılın sonunda işsiz kalacaklar

12 Kasım 2016 - 08:41 - Güncelleme: 12 Kasım 2016 - 10:18

MEB 4bin 200 geçici öğretmen alımını neden kurum için norm fazlası veya memur öğretmenlerden yapmadı. İlk defa atanacak öğretmenlere kadro verilmeyecek 2. Yılın sonunda işsiz kalacaklar

. MEB’in yeni projesi “TAŞERON ÖĞRETMEN”.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Suriyeli öğrencilerin Türk Eğitim sistemine kazandırılması projesi kapsamında geçici süreli 4 bin 200 öğretmen alımı yapacak. Fakat MEB eğitim sistemimize bir türlü yeteri kadar öğretmen kazandıramıyor. Eğitim Fakültesi mezunu 100 binlerce öğretmen neden eğitim sistemimizdeki derin yaraya merhem olması için bir türlü fırsat verilmiyor.

Bütçeden her yıl eğitime en çok ödenek ayrılıyor, 18 milyon öğrencinin olduğu ve nüfusun 4’te birinin bir kurumda bulunduğu süre zarfında tabi ki en çok ödenek MEB’e aktarılacak. Bu ödenekten ne öğrenciler tam anlamıyla faydalanabiliyor ne de yeterince öğretmen ataması yapılıp öğrencilerin ve eğitimin eksikleri gideriliyor.

Yeni geçici süresi “TAŞERON” öğretmen alımı ile de MEB yeni bir yanlışa daha ima atmakta. 4 bin 200 işsiz öğretmen iki yıl çalıştıktan sonra yine işsiz olarak hayatına devam etmek durumunda. Çözüm önerisine gerek var mı bilinmez ama biz yine de yapalım.

Üç önerimiz gayet açıktır. Birincisi 4 bin 200 öğretmen sözleşmeli öğretmenlere verilen kadro gibi gerekli süreyi tamamladıktan sonra kadro almalıdır. Eğer bu öğretmenler illa 2 yıl çalıştırılacaksa bu yapılması şarttır. İkincisi yeni öğretmenlere kadro verilmeyecekse 2 yıl boyunca hayalleri ile oynamak yerine zaten kamuda bulunan MEMUR ÖĞRETMENLERE hak tanınmalı ve bu proje onların vasıtası ile yürütülmelidir.

 Üçüncü önerimiz ise MEB’de yer alan NORM FAZLASI öğretmenlerin bu proje kapsamında görevlendirilmesidir.

4 bin 200 öğretmen alımı kapsamında başvurular bugün tamamlandı. Türkçe alanınca 700 geçici alım için 3 bin 204 kişi, Türk Dili ve Edebiyatı alanında 500 geçici alım için 7 bin 490 kişi ve Sınıf Öğretmenliği alanında 3 bin geçici alım için ise 3 bin 724 kişi başvuru yaptı. Başvurular 10 Kasım 17:00 itibarı ile tamamlandı. Kılavuz doğrultusunda sözlü sınav yapılacak ve adayların geçici atamaları gerçekleştirilecek.
ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

2017 ŞUBAR 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Kırtasiye Online Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri Satış Sitesi
İşte Kırtasiye Online Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri Satış...
AYM; 3600 ek göstergesi verilmemesinin gerekçesini açıkladı
AYM; 3600 ek göstergesi verilmemesinin gerekçesini açıkladı