MEB'in son hamlesi öğretmenlerin sınav görevini tehlikeye soktu

Milli Eğitim Bakanlığı sınav görevi alan öğretmenlerin büyük tepkisine yol açan yeni düzenleme ile öğretmenlerin sınav görevi ücretlerini düşürdü. TES tarafından yayınlanan mesajda bakanlığın MTSK sınavlarında öğretmenlere ödenen sınav görevi ücretlerine tepki gösterilmişti.

06 Kasım 2017 - 23:33 - Güncelleme: 07 Kasım 2017 - 00:15

MEB'in sınav görevlerine ilişkin yönetmeliği yayımlamasının ardından sınav görevi ücretinin arttığını düşünen öğretmenler uygulamalarda durumun çok farklı olduğunu gördü. Direksiyon sınavında görev alan öğretmenler gerek aldıkları sertifikalara ödedikleri ücretler ve gerekse zaman zaman görev alabilmeleri için düzenlenen seminerlere katılma zorunluluğu nedeni ile verdikleri emeklerin karşılığı olarak girdikleri sınavlardan ortalama 250 TL civarında ücret alıyorlardı. Son birkaç yıldır uygulanan yeni sistem ile öğretmenlerin sınav görevlerindeki iş yükü artırılmış bununla birlikte sınav görevi ücretleri de daha cazip hale getirilmişti.

Ancak son sınavlarda görev alan öğretmenlere ödenen ücretler gösterdi ki öğretmenlere ödenene sınav görevi ücreti yaklaşık %40 civarında azaltılmış durumda. Türk Eğitim Sen konuyu bakanlığa taşıyarak itirazda bulundu. MEB kararını düzeltmezse mahkemeye de gidilecek.

Bununla birlikte öğretmenler de il ilçe bazında itirazlarını sürdürüyor. Böyle giderse öğretmenlerin direksiyon sınavlarına girmemeleri de gündeme gelebilir.

ÖĞRETMENLERSİTESİ/ÖZEL HABER


.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!