MEB'in LGS için Hazırladığı Örnek Sorular Tartışma Yarattı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Liselere Geçiş Sınavı için yayınladığı ilk örnek sorular, uzun metinleri nedeni ile öğrencilere zor geldi.

MEB'in LGS için Hazırladığı Örnek Sorular Tartışma Yarattı
31 Ekim 2019 - 13:32

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 Liselere Geçiş Sınavı’nın 7 Haziran 2020 tarihinde yapılacağını duyurduktan sonra, öğrenciler için örnek sorular yayınladı. Yayınlanan sorularda sonra öğrenciler, soruların karmaşıklığından ve uzunluğundan şikayetçi oldu. Uzmanlar ise yayınlanan sorular ile alakalı ikiye bölünmüş durumdalar.

Bazı kolejlerden gelen görüşlere göre, sayısal bölümde dahil sadece bilginin yeterli olmayıp yorum gücünün de ölçüldüğü sorular var. Eğitimciler, görseli yorumlama, görselden ya da metinden çıkarım yapma, metinler arasında ilişki kurma, bilgilerden çıkarım yapma gibi ölçme unsurlarının bulunduğu örnek soruların, bilgi düzeyinden daha çok analiz ve sentez düzeyinde olduğu ve muhakeme yapma yeteneğinin gerektirdiğini belirtiyorlar.

Eğitimcilerin bir kısmı da soruların çok zor olduğunu ve metinlerin uzunluğu nedeni ile sınavda öğrencilere verilen sürenin yetmeyeceğine dikkati çekiyorlar. Liselere Geçiş Sınavının sadece öğrencinin akademik bilgisini değil, analitik düşünme ve yorum becerilerinin de ölçen nitelikteki soruları ile uluslararası TIMSS ve PISA sınavlarına benzediği yönünde yorumlar da öne çıkmaktadır.

Sosyal medyada soruların çok zor olduğuna dikkati çekmek isteyen velilerin kaygılı paylaşımlarından bazıları:

‘’Dehşet ile soru şekillerine ve soru tiplerine bakıyorum. Bizim kuzular bu tarz sorular çözmedi ki, nasıl altından kalkacaklar? Sınava 8 ay var ama kafalar farklı kodlandı.’’

‘’Çocuklar şimdiden ALES’e eş değer soruları çözmek zorunda mı?’’

‘’Soru tipleri müfredattan ve okulda derslerde çözülen sorulardan çok uzak’’

‘’BU matematik sorularını çözebilen çocuğu direk üniversiteye almayı düşünüyorlar sanırım’’

Bu haber 864 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort