MEB'in 2016'da Sözleşmeli Öğretmenler için yaptığı mülakat sayısı açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, Edirne Milletvekili Erdin Bircan'ın soru önergesine verilen cevapta, 2016 yılında 195'i dershane öğretmenleri için olmak üzere toplam 695 mülakat komisyonu oluşturulduğu belirtildi. İşte o soruya verilen cevap:

12 Ocak 2017 - 14:33 - Güncelleme: 12 Ocak 2017 - 14:48

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 
Strateji Geliştirme Başkanlığı
EDİRNE MİLLETVEKİLİ ERDİN BİRCAN'IN 7/8362 ESAS NUMARALI YAZILI SORU ÖNERGESİNE İLİŞKİN BİLGİ

Bakanlığımızca sözleşmeli öğretmen atamaları, Talim ve Terbiye Kurulunun 9 sayılı Kararı, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sözleşmeli Öğretmen Alımlarına dair 03.08.2016 tarihli ve 29790 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan duyurular doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav komisyonu oluşumu, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve uygulamaya ilişkin diğer hususlar Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir. Bu kapsamda, sözleşmeli öğretmen alımlarına ilişkin duyuru yayınlanmış olup atama usul ve esaslarına ilişkin gerekli açıklamalara yer verilmiştir.

Sözleşmeli öğretmen mülakat sınavında 200, öğretmenlik alan bilgisi sınavı gerektiren alanlar için 19-25 Eylül 2016 tarihindeki sözleşmeli öğretmen mülakat sınavında 300, dershaneler ve öğrenci etüt merkezlerinde görev yapan eğitim personeline yönelik adaylar için 26-28 Eylül 2016 tarihindeki sözleşmeli öğretmen mülakat sınavında 195 olmak üzere Türkiye genelinde toplam 695 mülakat komisyonu oluşturulmuştur.

Adayların komisyonlara dağılımı Milli Eğitim Bakanlığı internet sayfasında yayınlanan Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Kılavuzunun 2.1. Maddesi gereğince sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere başvuru elektronik ortamda (http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden) alınmıştır. Bu başvuruda adaylar, Ek-2 Sözlü Sınav Merkezleri listesinde belirtilen sınav merkezlerinden en fazla beş tercih yapmışlar ve tercihlerinden birine yerleştirilmişlerdir.

Mülakat komisyonlarının oluşturulması Yönetmeliğin 9-1. maddesine göre yürütülmüştür. Sözleşmeli öğretmen alımı Yönetmelik çerçevesinde yapılmış ve herhangi bir adayın mağdur edilmesi söz konusu olmamıştır. Yönetmeliğin 11 inci maddesinde belirtildiği üzere sözlü sınav konuları ve ağırlıkları aşağıdaki gibidir:

a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %25,
b) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %25,
c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %25,
ç) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %25 Değerlendirmeler bu çerçevede objektif şekilde yapılmıştır.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ŞUBAT 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu