MEB İlk Kez Türkçe e-Sınav Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez e-sınav yöntemi ile öğrencilerin okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerileri konusunda yeterlilikleri ölçüldü.

MEB İlk Kez Türkçe e-Sınav Yaptı
07 Mayıs 2019 - 11:49 - Güncelleme: 07 Mayıs 2019 - 14:02

MEB tarafından ilk defa uygulanan e-sınav pilot uygulaması hakkında bilgiler veren Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, söz konusu 4 beceride Türkçe sınav yapılmasını hedeflediklerini söyledi. Bu konuda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın sınav içeriği ve soru hazırlama çalışmalarını birlikte yürüttüğünü aktaran Özer, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nın da sınav için özel yazılım tasarladığını ve teknolojik altyapıyı tamamladığını söyledi.

81 İlde Yapılacak

Başlangıç olarak 15 ili pilot uygulama kapsamına dâhil ettiklerini belirten Özer, Mart ve Nisan aylarında pilot uygulamayı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı olarak ilk defa Türkçe 4 beceriyi ölçebilen bir sınav yapıldığı için memnuniyet duyduklarını ifade eden Özer, sınavın 81 ili kapsayacak düzeye çıkarılması için çalışmalara başladıklarını da söyledi. 2019 yılı sonuna kadar 81 ilde bu sınavın uygulanmasını hedeflediklerini belirten Özer, 7. sınıfta başlattıkları pilot uygulamayı diğer sınıflara da yaygınlaştırmayı istediklerini dile getirdi.

1.897 Öğrenci Katıldı

MEB tarafından ilk defa 4 beceride yeterlilikleri ölçen Türkçe e-sınav pilot uygulaması için Ankara'da 9 okuldan 350 öğrencinin katılımı gerçekleşti. Adıyaman, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Konya, Kütahya, Muğla, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon illerinde ise pilot uygulamaya toplam 1.547 öğrenci katıldı.

Kaynak: MEB

Bu haber 682 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort