MEB ile TUSAŞ, Savunma Sanayine Teknisyen Yetiştirecek

MEB ile TUSAŞ arasında savunma sanayi kapsamındaki mesleki ve teknik eğitimi geliştirme çalışmaları için işbirliği protokolü imzalandı.

MEB ile TUSAŞ, Savunma Sanayine Teknisyen Yetiştirecek
03 Temmuz 2019 - 12:18

Milli Eğitim Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda başlatılan savunma sanayi kapsamındaki mesleki ve teknik eğitim geliştirme çalışmaları için MEB ile TUSAŞ arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından 2019 Şubat ayında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İşbirliği Protokolü kapsamında, Türkiye'de önde gelen savunma sanayi firmaları da kendi alanlarında söz konusu işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar başlatmıştı. Bu çerçevede, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil ile Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu tarafından imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında Ankara Kızılcahamam'daki Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin ismi "TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu protokol ile “Milli Muharip Uçak ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri” projesini hayata geçirecek teknisyenler yetiştirilecek.

Öte yandan iş birliği kapsamında mevcut “Uçak Bakım Alanı” öğretim programı da hava ve uzay araçları üretim ve bakımı konularında savunma sanayinin gereksinimlerine yönelik olarak güncellenecek, ayrıca “Hava ve Uzay Araçları Teknolojisi” ile “Üretim ve Bakım Dalı” açılması da sağlanacak.

Mezunlara İstihdam İmkânı Sağlanacak

TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine TUSAŞ'ta staj yapma olanağı sağlanacak. Bunun yanında okulun laboratuvar ve atölye altyapıları için TUSAŞ tarafından destek verilmesi ve eğitim öğretim faaliyetlerinin TUSAŞ ihtiyaçları gözetilerek tasarlanması, başarı kriterlerine sahip öğrencilere TUSAŞ tarafından burs verilmesi ve okuldan mezun olacak öğrenciler arasından TUSAŞ'ın uygun gördüğü mezunların işe yerleştirilmesi sağlanacak. Ayrıca, TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunları arasında araştırma üniversitelerinin savunma sanayi ile ilgili bölümlerine yerleşmeye hak kazananlara da TUSAŞ tarafından yüksek öğrenimleri boyunca burs verilecek.

Bu haber 989 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum