MEB: "Fen programı uygulayan imam hatipler normal bir fen lisesi ile aynı"

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan tanıtım kitapçığında, imam hatip okulları ile fen ve sosyal bilimler liselerinde aynı dersler bulunduğu belirtildi.

MEB: "Fen programı uygulayan imam hatipler normal bir fen lisesi ile aynı"
29 Haziran 2019 - 13:27

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan İmam Hatip Okulları Tanıtım Kitapçığı'nda imam hatip okullarının eğitim programı ile sosyal bilimler ve fen liselerinin programları karşılaştırıldı. Söz konusu kitapçıkta imam hatip okullarında sadece dini eğitim değil, aynı zamanda fen ve sosyal bilimler alanlarında da eğitim verildiği vurgulandı.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 6 farklı çeşitte imam hatip okulları sunulurken, öğrencilerin LGS tercihleri öncesinde “Anadolu İmam Hatip Liselerinde Program Çeşitliliği Kitapçığı” da hazırlandı. Anılan kitapçıkta yalnızca hafız öğrencilerin eğitim gördüğü Anadolu imam hatip liselerinde öğrencilerin din hizmetleri ile ilgili temel becerileri kazandığına işaret edildi.

İmam Hatipler İle Giriş Puanı Yüksek Olan Fen Liseleri Kıyaslandı

Kitapçığın önsözünde yer alan Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz'ın açıklamalarında ise, devletin denetim ve himayesinde gerçekleştirilen bu programlarda İslam dininin temel iki kaynağı olan Kur'an ve sünnetin referans alındığı ifade edildi. Kitapçıkta ayrıca, fen programı uygulayan imam hatipler ile giriş puanı yüksek olan fen liseleri de kıyaslandı. Ders programlarının karşılaştırmalı bir şekilde yer aldığı kitapçıkta din eğitimi yerine, fen programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerinin normal bir fen lisesi ile aynı olduğu belirtilerek, sadece yabancı dil, bilgisayar bilimi ve spor-sanat derslerinde farklılıklar bulunduğu vurgulandı.

Anadolu İmam Hatip Liselerinde Program Çeşitliliği Kitapçığı'nı indirmek için tıklayınız...

Bu haber 2693 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort