"MEB'e bağlı okullarda kütüphaneci kadrosu ile çalışan personel yok"

TÜİK tarafından Türkiye'deki kütüphaneler ile ilgili olarak açıklanan rakamlar hakkında Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Okul Kütüphanecileri Derneği Başkanı Aydın İleri açıklamalarda bulundu.

"MEB'e bağlı okullarda kütüphaneci kadrosu ile çalışan personel yok"
13 Temmuz 2019 - 14:30

TÜİK tarafından açıklanan 2018 yılı verileri kapsamında Türkiye'de 31.451 kütüphanenin faaliyet gösterdiğini aktaran Aydın İleri, gerçek rakamın ise 5 bini geçemediğini söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun her yıl standart bilgi formlarını belli kurumlara gönderdiğini belirten İleri, bu formların zorunluluk gereği doldurulduğunu vurguladı. Türkiye'nin bir kütüphane cenneti gibi gösterildiğini öne süren İleri, Türkiye'de bir istatistik komedisi yaşandığına dikkat çekti.

TÜİK ve MEB'in istatistiki verilerinin raflardaki kâğıt topluluklarını kütüphane olarak değerlendirdiğini belirten İleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul istatistiklerinde okul sayısının 65.564 olduğunu ve TÜİK tarafından okullar için verilen 26.690 sayısının doğru kabul edildiği takdirde Türkiye'deki 38.874 okulda kütüphane olmadığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Z-Kütüphane sayfasındaki Türkiye geneli okul kütüphanesi sayısının 18.916 olduğunu aktaran İleri, TÜİK verileri ile MEB verilerinin birbirleri ile çeliştiğini ifade etti.

“Kütüphaneci Kadrosu ile çalışan personeli yok”

Türkiye'de kütüphaneci kadrosu olmadığını söyleyen İleri, raflardaki kitap yığınlarını işlevli hale getirecek, öğretmene, öğrenciye ve velilere rehberlik hizmeti verecek olanın kütüphaneci olduğunu vurguladı. Kütüphaneye yaşam ve enerji katının kütüphaneci olduğunu ifade eden İleri, Türkiye'de kütüphaneci diye bir kadronun bile olmadığını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda kütüphaneci kadrosu ile çalışan personel bulunmadığını belirten İleri, özel okulların genelinde bile kütüphane bulunmadığını ve kütüphaneci sayısının ise çok az olduğunu sözlerine ekledi.

Bu haber 974 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort