MEB DYS Nedir, Ne İçin Kullanılır ve Giriş Nasıl Yapılır?

MEB DYS Nedir, Ne İçin Kullanılır ve Giriş Nasıl Yapılır? Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçiş yaptığı Doküman Yönetim Sistemi nedir, ne için kullanılır ve nasıl giriş yapılır sorularını merak edenler için tüm ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

MEB DYS Nedir, Ne İçin Kullanılır ve Giriş Nasıl Yapılır?
13 Haziran 2019 - 09:27

Milli Eğitim Bakanlığı'nda işlemlerin hızlı yapılabilmesi ve kâğıt israfının önlenmesi gibi nedenlerden dolayı Doküman Yönetim Sistemi; yani DYS'ye geçiş yapılmıştır. Bundan böyle tüm resmi yazılar DYS üzerinden gerçekleştirilecek ve sistem üzerinden onay verildikten sonra sayı numarası otomatik olarak alınacaktır. Bu sistem üzerinden gelen yazı ilgili amir tarafından okunup onay verilmesi ile hangi veya memuru ilgilendiriyorsa onun sistemine aktarılacaktır. Ardından ilgili kişi söz konusu yazışmayı tekrar Doküman Yönetim Sistemi üzerinden hazırlayacak ve amirinin onayına sunacaktır. Amir de ilgili yazıya onay verdikten sonra gerekli kuruma yazının iletilmesi sağlanacaktır.

DYS Nasıl Yüklenir ve Giriş Yapılır?

Doküman Yönetim Sistemi kurulum işlemleri ve giriş ayrıntıları için bu linkteki ayrıntılı açıklamalardan ve eğitim videolarından yararlanabilirsiniz.

DYS Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Doküman Yönetim Sistemi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; sayısal ortamdaki bilgi belge ve dokümanların düzenlenmesi ve yönetimi için geliştirilmiş uygulamalar bütünüdür denilebilir. Yoğun bir şekilde karşılıklı aktarım söz konusu olan fiziki ortamdaki evrakların taranması ve endekslenmesi ile DYS içerisine alınmak suretiyle ilgili belgelere hızlı bir erişim sağlanmaktadır. Bu tür sistemlerde evrakların farklı tarama yöntemleri sayesinde sayısallaştırılması ve elektronik ortama alınan dokümanların yasal saklama süreleri boyunca saklanması, intranet ya da internetten kurum personelleri veya yetkisi olan kullanıcılar için araştırmaya açılması, sorgulanması, görüntülenmesi ve raporlanması gibi farklı işlev ve modellerden oluşan bir uygulama yönetimi söz konusudur.

Bu haber 3727 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort