MEB, Ders süresini kısaltan İllerden bu kararlarından vazgeçmesini istedi

Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime tam kapasite ve tam zamanlı olarak başlama kararı aldı ve okullar MEB tarafından yayımlanan takvim doğrultusunda 6 Eylül 2021 tarihinde açıldı. Okulların açılması sürecinde artan vaka ve ölü sayıları çeşitli endişelere yol açarken, okul önlerinde yaşanan kalabalıklar ve sınıf ortamında yapılan ders sürelerinin 40 dakika olmasının Koronavirüs salgınını önleme tedbirlerini aksatacağı düşüncesi ile bazı illerde ders sürelerinin azaltılması yönünde valilikler tarafından kararlar alındı.

MEB, Ders süresini kısaltan İllerden bu kararlarından vazgeçmesini istedi
10 Eylül 2021 - 23:42
Dün itibariyle İlk olarak Hatay Valiliği ders sürelerini kısaltırken ardından Bursa, Diyarbakır ve diğer iller ders sürelerini peş peşe kısaltmaya başladı.
Ancak Milli Eğitim bakanlığı Valiliklerin aldıkları bu kararları gözden geçirerek 40 dakikalık süreye bağlı kalmalarını istedi.
Okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte bir çok ilde okul önünde ve okul içinde yaşanan kalabalık görüntülerin yansımasının ardından ders süreleri Okul giriş çıkışlarında öğrenci-veli yoğunluğunun azaltılması ve sosyal mesafe sağlanması ders aralarında temizlik ve hijyen şartlarının iyileştirilmesi amacıyla uygulanması yönünde il milli eğitim müdürlükleri ders süreleri noktasında Mersin, Bursa, Hatay, Diyarbakır, Kırıkkale İl müdürlükleri ders süresini 40 dakikadan 30 dakikaya çekilmesine dair valilik onayı almıştı. 
Müdürlüklerin bu kararlarının sonrasında bir çok il müdürlüğünün de aynı şekilde ders sürelerini 30 dakikaya çekilmesi yönünde onayları alması bekleniyordu.
Bu gelişmelerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı ders süresini 40 dakikadan ,30 dakikaya çeken il müdürlüklerinden bu kararları iptal edilmesini istedi ve bundan ötürü il müdürlükleri ders süresini yeniden 40 dakikaya çekti.
Bu haber 2464 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Zühtü bucak
  1 hafta önce
  Bakanım 40 dk maskeli bir boğaz patlasın bakalım bütün öğretmenler bu haftagrip korona faranjit oldu okullar pis kalabalık hasta cocuklar okula gönderiliyor trafik ana baba günü her gün garibanlara bi de trafik cezaları yağıyor sanki suçlu kendilerinin gibi sanki hersey tam Allah askina bırakın merkezden sırça köşklerden koltullarinizdan yönetmeyi bırakın bu işi iller yerle duzeyde halletsin size yalan yanlış bilgi verenleri dinlemeyin sayın bakanım durum gerçekten vahim daha da vahim olacak böyle giderse yazık ogretmenelr velileri yine bir sürü masrafa sokuyor okullar kayit icin haraca devam ediyor yemekhane servis fiyatları enflasyonla yarışıyor
 • Ali Er
  1 hafta önce
  Mersin il MEM Bakanlığın emrine u*** verdiği 30 dk ders süresi kararını iotak etti. Kutluyoruz kendilerini!