MEB'den Yazı Geldi 81 İlde Yasak

Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı yolladı, okul içinde ve dışında hediye almak yasaklandı. Bakanlık tarafından gönderilen yazıya göre 81 ilde öğretmen ve yöneticilerin okul içinde ve dışında hediye alması kesinlikle yasaklandı.

MEB'den Yazı Geldi 81 İlde Yasak
08 Aralık 2019 - 13:01

Ne Koşulda Olursa Olsun Yasak
MEB tarafından gönderilen yazıya göre öğretmenler hangi koşulda olursa olsun hediye kabul edemeyecek.  Yazı Milli Eğitim Bakan Yardımcısı ve Etik Komisyonu Başkanı Mustafa Safran imzası ile yollanan yazı 81 ile gönderildi.  Yazıda 657 sayılı devlet Memurları kanunun 29. Maddesi yer aldı. Bu maddeye göre devlet memurları doğrudan ya da aracı eli ile hediye istemeleri yasaklandı. Görevleri sırasında olmasa bile bu maddeye göre öğretmenler menfaat sağlama amacı ile hediye kabul edemezler. Aynı şekilde borç para da isteyemezler.


Kamu Görevlilerinin Tarafsızlığını Etkiliyor

MEB tarafından hediye için gönderilen yazıda Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul ve Esasları Hakkında yönetmeliğin 15. Maddesi de yer aldı. Bu maddeye göre kamu görevlilerinin tarafsızlığını, performansını ve kararını etkileyecek eşya ya da hediyeler menfaat hediye kapsamına alınmıştır. Bu hediyelerin öğretmenin tarafsızlığını etkileme ihtimali dahi hediyenin kabul edilmemesini sağlar.  bu bakımdan kamu görevlilerinin hediye almamaları ve görev nedeni ile çıkar sağlamamaları temel ilkeler arasında bulunmaktadır. Bakanlık okullarda bu duruma aykırı davranışlar sergilendiğini fark ederek gerekli yazıları göndermiştir.

Bu haber 2443 defa okunmuştur.

Şişli Eskort