MEB'den "Yaz okulları", "Gezici sınıflar", "Gezici öğretmen sınıfı" ve "Taşıma merkezi ana sınıfı" Verileri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan alternatif modeller ile okul öncesi eğitim oranını yükseltmek amacıyla 40 bin çocuğun eğitime erişiminin sağlandığı belirtildi.

MEB'den "Yaz okulları", "Gezici sınıflar", "Gezici öğretmen sınıfı" ve "Taşıma merkezi ana sınıfı" Verileri
12 Temmuz 2019 - 16:26 - Güncelleme: 12 Temmuz 2019 - 16:35

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından okul öncesi eğitimin yaygınlaşması amacıyla geliştirilen okul öncesi eğitime erişim modelleri dünkü Resmi Gazete'de yayınlanan “Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği”nde de yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın “Her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim alarak ilkokula başlaması” hedefine yönelik olarak oluşturduğu alternatif modeller arasında “Yaz okulları”, “Gezici sınıflar”, “Gezici öğretmen sınıfı” ve “Taşıma merkezi ana sınıfı modeli” olmak üzere 4 model yer alıyor.

Türkiye'de köy nüfusunun azalması ve bu yerleşim yerlerinde bulunan okulların kapanması nedeniyle çocuk sayısı 10'un altında olan yerleşim yerlerinde sınıf açılamadığından dolayı söz konusu yerlerde yaşayan çocukların okul öncesi eğitime erişimi zorlaştığı belirtildi. Okul öncesi eğitimden tüm çocukların yararlanabilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından günlük 6 eğitim saatlik kurum temelli normal eğitimin yanı sıra eğitime erişimde farklı modeller oluşturuldu.

Yaz Okulları

Yaz okulları ile anaokulu çağındaki nüfusun yoğun ve öğretmen sayısının yetersiz olduğu yerleşim yerlerinde ders yılı içerisinde eğitim alamamış okul öncesi eğitim çağındaki çocuklar için toplamda en az 200 etkinlik saati eğitim veriliyor.


Gezici Sınıflar

Gezici sınıflar modeli dağınık ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde uygulanmaktadır. Bu model kapsamında okulsuz yerleşim yerlerinde sınıf şeklinde yeniden tasarlanmış otobüsler içerisinde çocuklara günlük 6 saat eğitim verilmektedir. 2009 yılından beri uygulanan gezici sınıf modeli şu anda 6 otobüs aracılığı ile yürütülmektedir.


Gezici Öğretmen Sınıfı

Gezici öğretmen modelinde ise, öğretmenler aynı gün içerisinde sabah bir köye ve öğleden sonra da başka bir köye giderek günlük 3'er saat eğitim veriyor. Böylelikle bir öğretmen 2 günde 4 köye giderek çocuklara eğitim vermektedir. Bu eğitim modelinde binası müsait olan kapalı ya da açık köy okullarında, köy konaklarında, muhtarlık binalarında ve hatta evlerde bile eğitim yapılabildiği belirtiliyor. Öğretmenlerin köylere ulaşımı milli eğitim müdürlükleri tarafından sağlanıyor. Öğretmen ile birlikte en az kız meslek lisesi mezunu bir yardımcı personel de görevlendirilmektedir. İlk olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanan bu model 2018-2019 eğitim öğretim yılında genişletilerek 38 öğretmen ile 152 köyde yaklaşık 850 çocuğa eğitim verildi.


Taşıma Merkezi Ana Sınıfı Modeli

Taşıma merkezi ana sınıfı modeli ile okul öncesi eğitim kurumu bulunmayan ya da bir grup oluşturacak kadar çocuk olmadığı için eğitim kurumu açılamayan nüfusu az ve dağınık kırsal yerleşim yerlerindeki çocukların merkezi bir köye taşınarak eğitim alması sağlanıyor. Birbirine yakın yerleşim yerlerinde yaşayan çocuklar araçla alınarak en sondaki köye getiriliyor. Günlük 6 saatlik eğitimin ardından çocuklar aynı araçla evlerine teslim edilmektedir. Bu sınıflarda öğrencilere beslenme de veriliyor. Öğretmenlerin çocuklarla birlikte serviste okula gidip geldiği taşıma merkezi ana sınıfı pilot uygulaması ile 2018-2019 eğitim öğretim yılında yaklaşık 70 köyde 200 çocuk 14 merkeze taşınarak eğitim gördü.


Bu haber 1281 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort