MEB'den TBMM'ye Seçmeli Ders Kararına İlişkin Yazı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim tasarımı projesi kapsamında önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacak olan seçmeli ders kararı meclise taşındı.

MEB'den TBMM'ye Seçmeli Ders Kararına İlişkin Yazı
29 Temmuz 2019 - 16:12

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine yönelik olarak yeni ortaöğretim tasarımı projesi kapsamında aldığı seçmeli ders kararına ilişkin TBMM’ye yazı gönderildi. MEB tarafından alınan seçmeli ders kararının ardından TBMM Dilekçe Komisyonu nezdinde yoğun bir şekilde şikâyet başvurusu söz konusu oldu. Vatandaşlar özellikle Matematik ve Tarih derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması kararı nedeniyle endişelerini dile getirdi.

Bunun üzerine Dilekçe Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, konuyu Milli Eğitim Bakanlığı'na ileterek vatandaşların yaşadığı endişelerin giderilmesini istedi. MEB ise, TBMM Başkanlığı'na bir yazı göndererek kararının savunmasını yaptı.

2023 Eğitim Vizyonu Belgesi Vurgulandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TBMM Başkanlığı'na gönderilen yazıda, ortaöğretimde zorunlu ders saatlerinin azaltılması, esnek bir program ve ders çizelgesine geçilmesi, ders çeşitliliğinin azaltılması, derslerin yükseköğretim ile uyumlu hale getirilmesinin 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde yer alan hedefler arasında bulunduğu belirtildi.

Seçmeli Ders Gruplarına İşaret Edildi

Öğrencinin ilgi, mizaç ve yeteneklerinin ne yönde olduğunun belirlenmesini ve ölçülmesini sağlamak üzere 3-4 ders haricinde Tarih, Coğrafya, Matematik, Yabancı Dil, Fizik, Sanat ve Spor gibi derslerin seçmeli dersler kapsamına alındığını belirten MEB, ayrıca öğrencilere her gruptan 1 ders seçme imkânı tanındığını kaydetti.

Kademeli Olarak Uygulanacağı Belirtildi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın savunma yazısının sonuç bölümünde ise, 10-11-12. sınıflarda ilgi, mizaç ve yeteneklerine göre ders seçimine imkân verildiği ve 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde yer aldığı gibi 2020-2021 eğitim ve öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanmasının planlandığı belirtildi.

Bu haber 1227 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum