MEB'den Özel Yetenekli Öğrenciler İçin "Özel Müfredat"

Milli Eğitim Bakanlığı, özel yetenekli öğrenciler için okul öncesi eğitim döneminden lise eğitimi sonuna kadar geçerli olacak özel müfredat hazırladı.

MEB'den Özel Yetenekli Öğrenciler İçin "Özel Müfredat"
10 Mayıs 2019 - 12:46

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel yetenekli öğrencilere yönelik olarak hazırlanan özel müfredat, tam zamanlı eğitim gördükleri okullarda uygulanacak. Okullardaki mevcut genel öğretim programlarından farklı olarak hazırlanan öğretim programları okul öncesi dönemden lise eğitiminin sonuna kadar özel yetenekli öğrenciler için uygulanacak.

MEB tarafından 2023 eğitim vizyonu kapsamında hazırlanan özel müfredat sayesinde özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini daha fazla arttırmak ve geliştirmek, eğitime başladıkları ilk yıllardaki yetenek kayıplarını önlemek üzere yeni bir öğretim programı uygulamaya konulacak. Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK işbirliği çerçevesinde 2017 yılında başlayan çalışmalar tamamlandı. Çalışmalar kapsamında 29 üniversiteden özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde uzmanlaşmış 61 akademisyen ve BİLSEM çalışanı 80 öğretmen katıldı.

Özel Müfredattaki Dersler

Buna göre, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından okul öncesi dönem, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim için hazırlanan 28 adet taslak öğretim programı ilgili kesimlerin görüşlerine açıldı. Eğitim programları 20 Mayıs 2019 tarih ve saat 18:00'a kadar “mufredat.meb.gov.tr” adresinden erişime açık olacak. Özel müfredat programları beden eğitimi ve spor, beden eğitimi ve oyun, bilişim teknolojileri ve yazılım, coğrafya, biyoloji, fen bilimleri, matematik, fizik, felsefe, tarih, sosyal bilgiler, Türkçe, Türkçe dili ve edebiyatı, müzik, görsel sanatlar ve okul öncesi dersleri içeriyor.

Bu haber 1192 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort