MEB'den "Özel sınıf" İddiaları Hakkında Soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel sınıflar oluşturulmak suretiyle bazı devlet okullarında velilerden kayıt parası talep edildiği iddiaları nedeniyle inceleme başlattığı öğrenildi.

MEB'den "Özel sınıf" İddiaları Hakkında Soruşturma
15 Ağustos 2019 - 11:43 - Güncelleme: 15 Ağustos 2019 - 11:46

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz günlerde haber sitelerinde yer alan ve bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak kayıt parası için velilerden para talep edildiği iddiaları üzerine harekete geçti. MEB, konu ile ilgili bildirimleri ihbar kabul etti ve inceleme başlattı.

Hatırlanacağı üzere, öğretmen haber kapsamında sitemizde de konuya ilişkin olarak yayınlanan “Devletin İlkokulunda Özel Sınıf Ücreti İsteniyor!” başlıklı haberimizde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokulda özel sınıflar oluşturulduğu ve kayıt için velilerden ücret talep edildiği iddiaları gündeme getirilmişti. Bu uygulama ile karşılaşılan bazı devlet okullarındaki yöneticilerin velilerden istenen kayıt parasına gerekçe olarak; dışarıdan özel öğretmen getirilmesi, bazı aktiviteler için araç ve gereçler temin edilmesi gibi hususları gösterdiği öğrenilmişti.

Bakanlıktan Okul Yönetimlerine Talimat

Milli Eğitim Bakanlığı, bunun üzerine çeşitli haber sitelerinde gündeme gelen haberleri ve bakanlığa yapılan bildirimler ile şikâyetleri dikkate alarak velilerden ücret talep edilmesine ilişkin olarak inceleme ve soruşturma başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı, Anayasanın 42. maddesi kapsamında eğitim ve öğretim hizmetinin ücretsiz olduğu, hiçbir vatandaşın bu haktan yoksun bırakılamayacağı, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek yapılacağına ilişkin olarak okul yönetimleri tarafından veli ve öğrencilerin bilgilendirilmesini de sağlayacak.

Bu haber 1101 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort