MEB'den "Okul Gıdası" Logosu Duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı, özel ve resmi okullarda faaliyet gösteren kantin, büfe, kafeterya ve çay ocağı gibi işletmelerde “Okul Gıdası” logosunun kullanımı hakkında duyuru yaptı.

MEB'den "Okul Gıdası" Logosu Duyurusu
20 Haziran 2019 - 14:03

Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinde yayınlanan haberde, MEB'e bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinde satılan hazır ambalajlı gıdalarda “Okul Gıdası” logosunun kullanımına ilişkin ayrıntılar paylaşıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ'in 16 Eylül'de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırlatılarak, bu kapsamda “Okul Gıdası” logosu kullanımının uygulanmasında Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında işbirliği yapılacağı kaydedildi.

Belirtilen yerlerde satılacak olan hazır ambalajlı gıdaların Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olacağı belirtilen duyuruda, eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içeceklerde “Okul Gıdası” logosunun bulunmayacağı kaydedildi. Ayrıca bakanlıklar tarafından okullara dağıtılan okul sütü, okul üzümü ve benzeri bedelsiz ürünlerde de söz konusu logonun kullanılacağı belirtildi.

Okul ve Kurum Müdürlükleri Denetimler Yapacak

Hazırlanacak “Okul Gıdası” logosu özellikleri hakkında bilgiler verilen açıklamada, “Okul Gıdası” kriterlerinin Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla gıda işletmelerine bildirilecek olduğu ifade edildi. Okul ve kurum müdürlüklerinin bünyelerindeki gıda işletmelerinin kriterlere uyum sağlayıp sağlamadıkları konusunda gerekli denetimleri yapacakları kaydedilen MEB açıklamasında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak olan denetimlerde “Okul Gıdası” logosu bulunmayan veya logo bulunduğu halde belirlenen koşullara uygun olmayan gıda satışı yapan işletmelerin tespit edilerek gerekli tedbirlerin alınması için aylık olarak MEB il/ilçe müdürlüklerine iletileceği kaydedildi. Ancak söz konusu tebliğ, MEB'e bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren yemekhaneleri ise kapsamayacak.

Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı

Bu haber 1091 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum