MEB'den Öğretmenlere Yönelik Kısa Öykü Yarışması

Milli Eğitim Bakanlığı, yaptığı duyuru ile bu yıl öğretmenlere yönelik ilk defa kısa öykü yarışması düzenleneceğini bildirdi.

MEB'den Öğretmenlere Yönelik Kısa Öykü Yarışması
07 Ağustos 2019 - 10:51

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı duyuru ile bu yıl ilk kez düzenlenecek olan öğretmenlere yönelik kısa öykü yarışması Bakan Ziya Selçuk tarafından da Twitter hesabından da paylaşıldı. Bakan Selçuk, Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında düzenlenen Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması için tüm öğretmenlerin katılımını ve desteğini beklediğini ifade etti.

Yarışmayla Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Hamdi Tanpınar, Refik Halit Karay, Halide Edip Adıvar ve Gülten Dayıoğlu gibi Türk edebiyatında öğretmen yazar geleneğinin devamının sağlanması ve bu alanda çalışmalar yapan öğretmenlerin sesinin duyurulması hedefleniyor. Yarışma kapsamında 2019 Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması'nın teması "Anadolu" olarak seçildi. Bu doğrultuda yazılacak tüm öyküler yarışma kapsamında kabul edilecek.

Yarışmaya Başvuru Şartları

Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel okullardaki öğretmenler katılabilecek. Eserlerin Anayasa, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Türk milli eğitiminin genel amaçlarına uygun, yasal düzenlemelerdeki ilke, esas ve amaçlara aykırı olmayacak şekilde hazırlanması şartı bulunuyor. Başvuracak öğretmenler en fazla 1 eser ile yarışmaya katılabilecekler. Ancak yarışmaya daha önce başka bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir yerde yayımlanmamış ve ödül almamış eserler kabul edilecek.

Başvuru Tarihleri

Yarışmaya katılmak isteyen öğretmenler eserlerini 8 Ağustos -30 Eylül 2019 tarihleri arasında okul ve kurum müdürlüklerine teslim edecek. Okul müdürleri Ekim 2019 tarihine kadar eserleri ilçe milli eğitim müdürlüklerine iletecek ve il milli eğitim müdürlükleri tarafından il genelinde bir eseri belirlemesi ve bu eseri MEB'e göndermesi de 14-25 Ekim 2019 tarihleri arasında olacak.

Ödüller

Yarışmaya başvuran eserlerin değerlendirilmesi ve dereceye girenlerin ilan edilmesi ise 25 Ekim - 15 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu sürecin bitiminden itibaren de ilk 5 derecede yer alan eser sahipleri 24 Kasım haftası içerisinde ilan edilecek ve aynı hafta ödül töreni düzenlenecek. Yarışmada 1. olan esere 10 bin TL, ikinciye 5 bin TL ve üçüncüye de 2 bin 500 TL ödül verilecek. Yarışmaya ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru formuna MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden ulaşılabilir.

Bu haber 1092 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum