MEB'den öğretmenler için yeni uygulama

Atama bekleyen öğretmen adayları için, yeni uygulamalar olduğunu duyuran Milli Eğitim Bakanlığının bu yeni uygulamaları neler?

03 Nisan 2017 - 09:17 - Güncelleme: 03 Nisan 2017 - 09:38

Eğitim sistemi sorunları ve sürecin bu şekilde devam etmeyeceği yetkililer de dahil herkesçe kabul edilen bir gerçek durumunda.
Özellikle cemaat örgütlenmesinin en güçlü gerçekleştiği Milli Eğitim Bakanlığı, içinde bulunulan durumdan kurtulmak çabasıyla 16 Nisan referandumundan hemen sonra bir dizi yeni önlem ve kararları yaşama geçirmeye başlayacak.

2017 öğretmen atamaları için bekleyenleri de yakından ilgilendiren bu kararların detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bütün Atamalar Yeniden

Bakanlıkta bütün yönetim kademeleri şekillendirilecek ve atama sistemi değiştirilecek. Atamalarda liyakat ön planda olacak ve sözlü sınav uygulamasına son verilecek. Yakın tarihte gerçekleşen il ilçe ve okul müdürlüğü atamaları geri alınacak. 1709 şube müdürü ataması iptal edilecek.

Sözleşmeli öğretmenlik sistemine son verilecek. Eğitim sistemi konuları siyasetten tamamen arındırılacak.
Okullarda nitelik farklılıkları iyi yönde tamamen ortadan kaldırılacak. Aşama aşama sınava dayalı eğitim sistemi bırakılacak. Nitelik farklılıklarının ortadan kalkmasıyla en iyi okul yine eve en yakın okul haline gelecek.

Kalkınmada öncelikli bölgeler için zorunlu hizmet öngörülmeyecek. Bu bölgelerde gönüllülük esası ile atama yapılacak.
Okul öncesi eğitimi zorunluluk kapsamına alınacak ve okul öncesi sınıfların mevcudu 20 olarak sabitlenecek. Diğer bütün sınıflarda mevcut 24 sayısını geçmeyecek.

Öğretmenlik Kariyeri ve Uygulamaları Tamamen Farklılaşıyor

Öğretmenler için yeni uygulama geliyor; Öğretmen yer değiştirme ve kariyer sistemi tümüyle yeniden düzenlenecek. 8 yıllık tecrübesi olan öğretmenlere uzman, 15 yıllık tecrübesi olan öğretmenlere başöğretmenlik ek ödemesi yapılacak. Öğretmenler için ek gösterge 3600 olabilecek
Ayrıca öğretmenler ek ders ücretleri konusunda da adaletli bir uygulamayla muhatap olacaklar. Tam gün okul çalışmasını sürdüren her öğretmen 1000 TL ek ödeme alacak. Bu sistemle öğretmenlik tam gün mesleği haline gelecek. Hazırlanacak zümre odalarında ders dışı hazırlık ve değerlendirme çalışmaları yapılacak.
Eğitimde kurs mantığı terk edilip daha çok sosyal etkinlik çalışmaları ile çocukların motivasyonu artırılacak ve yetenekleri ön plana çıkarılacak..
kaynak yenidakika.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları