MEB'den Öğretmenler Günü Duyurusu

Milli eğitim Bakanlığı 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili duyurusunda adaylık sürecini tamamlamış öğretmenlerin öğretmenler gününde yemin edeceğini duyurdu.

MEB'den Öğretmenler Günü Duyurusu
15 Ekim 2019 - 17:51

Milli Eğitim Bakanlığı 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün aynı zamanda adaylık sürecini başarı ile tamamlamış öğretmenlerin yemin etme günü olması ve yapılacak kutlama programlarının sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri de içine alarak bir haftaya yayılması ile alakalı bir düzenlemeye gitti. Düzenleme yapılan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlenen yönetmelikte öğretmenlerin 24 Kasım’ı ‘’Bu Benim Günüm’’ diyerek sahiplenmeleri için okul temelli kutlama faaliyetleri de düzenlendi.

Bu kapsamda Öğretmenler Günü, bütün öğretmenlerin Atatürk İlke ve İnkılapları ile Atatürk’ün eğitim ve öğretime ilişkin idealleri ve düşünceleri doğrultusunda birlik ve beraberliklerini sürekli kılma, öğretmenler arasında sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirme, mesleki dayanışmayı canlı tutmanın yanında şu amaçları da taşıyacak:

‘’Emekli olmuş öğretmenlerin hizmetlerini şükran ile anmak, öğretmenlik mesleğinin kamuoyuna daha iyi tanıtılmasını sağlamak ve kamuoyunu duyarlı ve bilinçli hale getirmek.

Öğretmenlik mesleğinin toplumdaki değerini korumak, saygınlığını arttırmak ve yüceltmek.

Öğrenci, öğretmen, veli ve okulun sosyal çevresi ile bütünlüğünü canlı tutmak.

Öğretmenlik mesleğinde çevresinde sevilen, tanınan ve üstün başarısı olanların diğer meslektaşlarına ve kamuoyuna örnek olacak şekilde tanıtmak.

Şehit ve gazi öğretmenlerle eğitim personelini çeşitli etkinliklerle anmak ve hatıralarını canlı tutmak.’’

Düzenleme ile 24 Kasım Öğretmenler Günü olmasının yanı sıra, adaylık sürecini başarı ile tamamlamış öğretmenlerin de yemin etme günü olacak.

Mill Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatı başta olmak üzere il, ilçe, okul ve kurumlar ile yurt dışı temsilciliklerinde oluşturulan kutlama kurullarınca kutlama programları hazırlanacak. Yapılacak törenler, hazırlanan programlara göre düzenlenecek.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile Öğretmenler Günü sadece 24 Kasım’da değil, 24 Kasım’ı içine alan hafta boyunca kutlanacak. Törenlerle birlikte sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde programlara dahil edilecek.

Yapılacak programlara mülki idare erkanı, emekli ve çalışan öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı personelinin, öğrencilerin ve mezun öğrencilerin, velilerin ve vatandaşların katılımı sağlanacak. Şehit ve edebiyete irtikal etmiş öğretmenlerin kabri başında anılması, gazi, hasta ve emekli öğretmenlerin ziyaret edilmesi de sağlanacak.

24 Kasım’ı içine alan hafta boyunca ders içi ve ders dışı faaliyetler düzenlenecek. Eğitim kurumlarının tamamı Türk Bayrağı, flama, afiş, Atatürk resimleri ile donatılacak. 

Bu haber 1509 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort