MEB'den "Momo" ve "Mavi Balina" Seferberliği

Milli Eğitim Bakanlığı, çocukların ve gençlerin intihar etmelerine sebep olan bilgisayar oyunlarına karşı koruyucu eğitim seferberliği başlattı.

MEB'den "Momo" ve "Mavi Balina" Seferberliği
11 Haziran 2019 - 11:37

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem tarafından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verildi. Soru önergesinde “Momo” ve “Mavi Balina“ gibi çocukların psikolojisini bozan ve intihara yönelten bilgisayar oyunları ile ilgili intihar sayısı, alınan önlemler, verilen eğitim ve destekler soruldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise soru önergesine verdiği yanıtta, bugüne kadar bağımlılık ile mücadele kapsamında önleyici ve koruyucu çalışma olarak Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında 2014 yılında imzalanan protokol kapsamında başladığını belirtti. Bakan Selçuk, program kapsamında öğrencilere, velilere ve öğretmenlere her türlü bağımlılıkla mücadele konusunda koruyucu ve farkındalık geliştirici bilgilerin verilmesinin öngörüldüğünü aktardı.

Bakan Ziya Selçuk, Mücadele Kapsamındaki Rakamları Paylaştı

Eğitimler kapsamında sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam konularında öğrenci, veli ve öğretmenlerin bilgilendirilerek gençlerde bağımlılığın gelişmesinin önüne geçilmesinin hedeflendiğini ifade eden Bakan Selçuk, programın etkin bir şekilde hedef kitleye ulaştırılması amacıyla Yeşilay işbirliği ile tüm illerde 712 eğitici ve 31.581 bağımlılıkla mücadele uygulayıcısının yetiştirildiği bilgisini verdi. Bakan Selçuk son olarak, mücadele kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılında 841.399 öğretmen, 5.7399 yönetici, 7.294.617 öğrenci ve 1.513.328 veliye eğitim verildiğini belirtti.

Bu haber 535 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum