MEB'den LGS Adayları İçin "Tercih Robotu"

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS sonuçlarına göre tercihte bulunacak öğrenciler için ilk defa bir tercih robotu kullanıma sunuldu.

MEB'den LGS Adayları İçin "Tercih Robotu"
25 Haziran 2019 - 13:38 - Güncelleme: 25 Haziran 2019 - 13:41

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen merkezi sınav sonucunda açıklanan puanlara göre tercihlerini yapacak olan öğrenciler için ilk defa bir tercih robotunu hazırladı.

2019 ortaöğretim kurumları kontenjan listeleri ile birlikte MEB tarafından adaylar için hazırlanan tercih robotu kullanılarak istenilen yüzdelik dilim aralıklarında hem il ve hem de ülke genelinde okul listeleri ve okullarla ilgili ayrıntılı bilgilerin edinilmesi sağlanıyor.

Tercih Robotu İlk Kez Kullanıma Sunuldu

Tercih robotu sayesinde il, ilçe, okul türleri ve 2018 yılına ait yüzdelik dilimleri üzerinden arama yapılabiliyor. Yapılan arama sonucunda çıkan listelerde merkezi sınav puanı ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının tercih kodu, okul adı, okul türü, öğretim suresi, öğretim şekli, yabancı dili, kontenjanı, pansiyon durumu, adresi, 2018 yılı en düşük yüzdelik dilim ve 2018 en yüksek yüzdelik dilim bilgilerine ulaşılabiliyor.

Öte yandan, yerel yerleştirme ile öğrenci alacak ortaöğretim kurumları için MEB tarafından hazırlanan tercihlerinde ise öğrenci T.C. kimlik ve okul numaraları ile öğrencinin bulunduğu kayıt bölgesindeki okullar listelenebiliyor. Tercih rehberi e-Okul sistemi üzerinden veli, öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına açıldı.

MEB ortaöğretim kurumları tercih rehberi için tıklayınız...

Bu haber 819 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum