MEB'den İstihdam Garantili Mikromekanik Eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS kapsamında merkezi sınav puanı ile Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne istihdam garantili 60 öğrenci alınacak.

MEB'den İstihdam Garantili Mikromekanik Eğitimi
09 Temmuz 2019 - 11:43

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜSİAD arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği protokolü kapsamında 150 yıllık geçmişi bulunan Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınav sonucuna göre istihdam garantili olmak üzere 60 öğrenci alınacak.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile TÜSAD arasında mikromekanik alanında eğitim vermek üzere imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde makine teknolojisi alanında mikromekanik dalı açıldı. Mikromekaniğin mesleki eğitim düzeyinde müfredatı yoğun çalışmalar sonucu sektör ile işbirliği içerisinde oluşturulduğunu belirten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, hazırlıkların tamamlandığını ve merkezi sınav puanı ile 60 öğrenci alınacağı bilgisini verdi.

İstihdam Garantisi ve Burs Desteği

TÜSAD Başkanı Hayrettin Akpınar ise, açılacak bölümün Türkiye açısından önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'de yaklaşık 50 yıldır bu alanda eğitim verilmesi için büyük bir beklenti oluştuğunu belirten Akpınar, saatçilikten savunma ve uzay sanayine kadar birçok sektör için mikromekanik teknolojinin olmazsa olmaz teknoloji olduğunu kaydetti. TÜSİAD olarak okulun laboratuvarlarını ve atölyelerini kuracaklarını belirten Akpınar, ayrıca protokol kapsamında söz konusu alanda eğitim alan başarılı öğrencilere dernek tarafından burs desteği sağlanacağını söyledi. Akpınar son olarak okulun mezunlarına ilgili sektörlerde istihdam garantisinin verileceğini aktararak, öğrencilerin yurt dışındaki mikromekanik okullarına eğitim ve staj için gönderileceğini ifade etti.

Bu haber 861 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum