MEB'den İmam Hatip Öğrencilerine Hazırlık Kursu Desteği

Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip öğrencilerinin başarı oranlarını artırmak üzere 11 ve 12. sınıflara yönelik olarak ek hazırlık kursu ve kamplar düzenlemeye başladı.

MEB'den İmam Hatip Öğrencilerine Hazırlık Kursu Desteği
26 Temmuz 2019 - 12:26

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 28 Şubat-1 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirdiği çalıştay kapsamında MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından imam hatip okullarının başarı rakamlarını artırmak üzere her ilde en az bir okulda üniversiteye hazırlık kampı düzenlenecek. MEB tarafından “Üniversiteye Doğru Hedef 2020 Programı” kapsamında düzenlenen kurs ve kamplar için bağış alınabilecek, eğitmen konusunda ise İŞKUR'dan destek talep edilebilecek.

Kamplar 5 ile 10 Gün Arasında Sürecek

Sadece imam hatiplilere yönelik ilk üniversite hazırlık kampı 1 Temmuz 2019 tarihinde başladı ve 5 hafta sürecek olan kamp 2 Ağustos 2019 tarihinde sona erecek. Kamp uygulamalarında öğrenciler 8 dönem boyunca bir kış kampına ve bir de yaz kampına katılacak. Kamp masrafları için sponsorlardan ve bağışlardan yararlanırken, ulaşım hizmeti konusunda yerel yönetimler destek verecek. Kamp süresince katılımcı öğrenciler izinli sayılacak. Kamp süresi içerisinde yapılamayan dersler uygun bir takvime göre telafi edilecek. Kampların 5 ile 10 gün arasında sürmesi planlanıyor. Program kapsamında öğrencilerin ve velilerin kamp süresini ciddiye almaları yönünde belirli bir düzeyde ücret de talep ediliyor.

Kamp programı uygulanabilecek pansiyonlu okullar bulunmayan yerlerde Gençlik Spor İl Müdürlüğü gibi kamu kurumlarına ait binalar kursiyerlerin hizmetine açılacak. Bu imkân bulunmadığı takdirde barınma olanağı sunabilecek otel, pansiyon ve uygun mekânlar kullanılabilecek. Barınma masrafları kamu tarafından karşılanacak. MEB tarafından düzenlenecek kamplar 2020 yılına kadar sürecek ve bu tarihe kadar en az 8 kamp organize edilecek.

Bu haber 569 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum