MEB'den flaş rotasyon kararı

Milli Eğitim Bakanlığı son yayımladığı yeni yönetmelik ile rotasyon konusunda önemli değişikliğe gitti. Buna göre sadece şube müdürleri rotasyona tabi olacak. İşte detaylar.

MEB'den flaş rotasyon kararı

Milli Eğitim Bakanlığı son yayımladığı yeni yönetmelik ile rotasyon konusunda önemli değişikliğe gitti. Buna göre sadece şube müdürleri rotasyona tabi olacak. İşte detaylar.

MEB'den flaş rotasyon kararı
13 Ocak 2018 - 14:43

MEB yayınladığı yönetmelik ile Milli Eğitim Müdüdlerine ve Yardımcılarına rotasyon uygulamasını kaldırdı. Daha önceki yönetmelikte olan ancak uygulanmayan madde yeni yönetmelikte yok.

MEB'in rotasyon ile ilgili mevzuatu şöyle:

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONELİNİN GÖREVDE YÜKSELME, UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ VE YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Bölge Hizmetine Bağlı Yer Değiştirmelere İlişkin Hükümler

Bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi kadrolar

MADDE 26  − (1) İl millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve il/ilçe millî eğitim şube müdürü kadrolarında asaleten görev yapmakta olanlar, bu Yönetmelik kapsamında yapılacak bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi tutulurlar. 

Yönetmeliğe göre ilçe müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcıları da rotasyona tabidir, ancak uygulanmamaktadır. Oysa ki kanun ve yönetmeliklerin herkese eşit uygulanması gerekmektedir. Bakanlığı, şube müdürlerine rotasyon uygularken ilçe müdürlerine ve il milli eğitim müdür yardımcılarına uygulanmaması adil değildir ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır

MEB'DE ROTASYON KİMLERE UYGULANIYOR?

2015 yılında yönetmelikte yapılan bir değişiklikle, Milli Eğitim Bakanlığında görevli Şube Müdürlerine ilk kez rotasyon uygulaması getirilmişti.

Ancak gelinen noktada, eğitim camiası içerisinde il müdür yardımcılarına, ilçe müdürlerine, okul müdür/müdür yardımcılarına, öğretmenlere, şeflere, memurlara rotasyon olmazken sadece şube müdürlerine uygulanmaktadır.

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ
SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum